Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 11:47

Mihál a Poliačik navrhujú zrušiť Dankov odvod. Môže porušovať právo EÚ, tvrdia

Poslanci Martin Poliačik a Jozef Mihál majú podozrenie, že odvod bol zavedený v rozpore s pravidlami Európskej únie.

Mihál a Poliačik navrhujú zrušiť Dankov odvod. Môže porušovať právo EÚ, tvrdia
Zdroj: Peter Mayer

Osobitný odvod pre obchodné reťazce by sa mal zrušiť. Zákon s týmto cieľom predkladajú na najbližšiu schôdzu Národnej rady nezaradení poslanci Jozef Mihál a Martin Poliačik.

Podľa nich existuje silné podozrenie, že tento odvod bol zavedený v rozpore s pravidlami Európskej únie.

​Osobitný odvod podľa nezaradených poslancov prispel v januári tohto roka k najrýchlejšiemu rastu cien potravín v slovenských obchodoch za posledných päť rokov. Zákon o osobitnom odvode z dielne SNS presadzoval šéf národniarov Andrej Danko.

"Štatistický úrad SR vyhodnotil v januári rast cien potravín o 3 percentá medzimesačne," skonštatoval Mihál. Ako jednu z príčin označil práve osobitný odvod. 

Poslanci sa obávajú, že zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce môže porušovať právo EÚ. Pravidlá sú podľa nich nastavené tak, aby zasiahli predovšetkým zahraničných podnikateľov.

"Okrem toho, že Slováci platia vyššie ceny za potraviny, hrozí, že sa budeme musieť všetci zložiť na pokuty a náhrady škôd, ktoré poputujú zahraničným obchodníkom na základe rozhodnutia Súdneho dvora EÚ a tomuto treba, jednoducho, čo najrýchlejšie predísť," zdôraznil Mihál.

Zákonom z dielne nezaradených poslancov by sa mal zrušiť osobitný odvod pre obchodné reťazce. "A, samozrejme, z pohľadu daňového, tie výdavky, ktoré už obchodníci zaplatili, sa im uznajú ako daňový výdavok," priblížil Mihál.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.