Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 09:26

Slovenské firmy by nemali zbankrotovať pre tvrdý brexit. Najviac utrpí automobilový priemysel

Veľká Británia je v osmičke najvýznamnejších obchodných partnerov Slovenska v rámci EÚ.

Slovenské firmy by nemali zbankrotovať pre tvrdý brexit. Najviac utrpí automobilový priemysel
Zdroj: Peter Mayer

Ani brexit bez dohody by nemal viesť k bankrotom alebo konkurzom slovenských firiem. Bude mať však dosah na pokles exportu i úbytok pracovných síl najmä v automobilovom priemysle. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal country manažér spoločnosti Coface Juraj Janči.

„Žiadna slovenská firma nemá svoj biznis stopercentne orientovaný len na Veľkú Britániu. Preto by brexit nemal znamenať koniec nejakej väčšej alebo strednej firmy na Slovensku. Očakávame však komplikáciu fyzickej prepravy tovarov, logistické problémy, zdržania na hraniciach, čo môže viesť k poklesu vývozu,“ konštatoval Janči.

Veľká Británia je v osmičke najvýznamnejších obchodných partnerov Slovenska v rámci EÚ. V roku 2017 bol celkový vývoz zo Slovenska do Veľkej Británie v objeme takmer 4,5 miliardy eur. Podiel Veľkej Británie na našom vývoze do zahraničia tak predstavoval šesť percent.

„Dominantný zdroj nášho hrubého domáceho produktu (HDP) je automobilový priemysel a ten najviac pocíti dôsledky brexitu bez dohody. Automobilový priemysel je prepojený s exportom do Veľkej Británie," tvrdí Janči.

"Spočítali sme, že dosah na HDP môže byť až 0,8 - 1,2 percenta. Zároveň ohrozených môže byť 8000 až 10 tisíc pracovných miest. Tvrdý dosah to môže mať aj na odvetia, ktoré nadväzujú na automotive cez elektroniku až po textil,“ dodal Janči.

Poslanci Dolnej snemovne budú o dohode o vystúpení Británie z EÚ druhýkrát hlasovať v utorok 12. marca. Ak dohodu vyrokovanú vládou premiérky Mayovej s Bruselom neschvália, budú následne 13. marca hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. V prípade, že tento návrh prejde, Británia EÚ opustí 29. marca.

Ak nie, dolná komora parlamentu bude 14. marca hlasovať o tom, či požiadajú EÚ o odloženie brexitu. Takúto žiadosť budú musieť odsúhlasiť všetky zvyšné členské krajiny Únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.