Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2019, 00:00

Hypotéky zostanú lacné, rozhodla ECB

ECB namiesto zvyšovania sadzieb pošle bankám nové lacné peniaze.

Hypotéky zostanú lacné, rozhodla ECB
Zdroj: Reuters

Utekajte do banky, lebo hypotéky zdražejú. Túto radu si ešte Slováci ani nestihli vypočuť a už neplatí. Dôvodom je minulotýždňové rozhodnutie ECB. Tá ešte v decembri naznačila zmenu politiky, zastavila takzvané kvantitatívne uvoľňovanie – teda nákup aktív, no reálne zdražovanie malo prísť so zvyšovaním sadzieb – najskôr po lete. Guvernér ECB Mário Draghi teraz naznačil, že sadzby do konca tohto roka neporastú, ale na jeseň sa začne tretie kolo lacných úverov pre banky.

Veľa likvidity

Decembrový optimizmus sa pritom stihol prejaviť, podľa aktuálne zverejnených dát bola v januári priemerná sadzba pri nových úveroch na bývanie 1,38 percenta, čo je medzimesačný nárast o tri bázické body. Hlavne to však po sústavnom poklese naznačovalo zmenu trendu. To sa však odkladá, pri úveroch i depozitných produktoch. „Zvyšovanie úrokových sadzieb očakávame najskôr v budúcom roku, nedá sa vylúčiť, že k tomuto kroku pristúpi ECB až v roku 2021,“ myslí si analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Podľa Kataríny Muchovej zo Slovenskej sporiteľne sa očakáva, že prvé zvýšenie sadzieb zo strany ECB by mohlo prísť najskôr v prvom kvartáli budúceho roka. Celkovo sa však menová politika bude v rokoch 2019 až 2020 prispôsobovať situácii.


ECB zatiaľ nepresnila detaily avizovaného tretieho kolo programu TLTRO, ktoré spustí na jeseň. Slovenské b

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.