Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2019, 00:00

Hypotéky zostanú lacné, rozhodla ECB

ECB namiesto zvyšovania sadzieb pošle bankám nové lacné peniaze.

Hypotéky zostanú lacné, rozhodla ECB
Zdroj: Reuters

Utekajte do banky, lebo hypotéky zdražejú. Túto radu si ešte Slováci ani nestihli vypočuť a už neplatí. Dôvodom je minulotýždňové rozhodnutie ECB. Tá ešte v decembri naznačila zmenu politiky, zastavila takzvané kvantitatívne uvoľňovanie – teda nákup aktív, no reálne zdražovanie malo prísť so zvyšovaním sadzieb – najskôr po lete. Guvernér ECB Mário Draghi teraz naznačil, že sadzby do konca tohto roka neporastú, ale na jeseň sa začne tretie kolo lacných úverov pre banky.

Veľa likvidity

Decembrový optimizmus sa pritom stihol prejaviť, podľa aktuálne zverejnených dát bola v januári priemerná sadzba pri nových úveroch na bývanie 1,38 percenta, čo je medzimesačný nárast o tri bázické body. Hlavne to však po sústavnom poklese naznačovalo zmenu trendu. To sa však odkladá, pri úveroch i depozitných produktoch. „Zvyšovanie úrokových sadzieb očakávame najskôr v budúcom roku, nedá sa vylúčiť, že k tomuto kroku pristúpi ECB až v roku 2021,“ myslí si analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Podľa Kataríny

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.