Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 00:00

Osobné bankroty využili tisíce dlžníkov aj podvodníci

Osobné bankroty využili tisíce dlžníkov aj podvodníci
Zdroj: Dreamstime

Dlžník požiadal o osobný bankrot a vyhlásil konkurz. Keďže však nemal takmer žiadny majetok, veritelia na vyrovnanie dlhu mohli zabudnúť a skončili v strate. Neskôr sa však zistilo, že dlžník síce nemal majetok na Slovensku, no bolo to preto, lebo centrum jeho záujmu nebolo u nás, ale v zahraničí. Oddlženie bolo nakoniec zrušené a dlžník musí dlhy splácať. Toto je iba jeden z prípadov, s ktorými sa stretávajú veritelia pri osobných bankrotoch, ktorých bolo počas dvoch rokov fungovania „po novom“ vyhlásených približne 20-tisíc.


Úrady nepreverujú
Ako totiž upozornil riaditeľ odboru právnych služieb Slovenskej sporiteľne Richard Földeš, zákon je z ich pohľadu príliš benevolentný a dáva priestor rôznym špekulantom. Na to, aby niekto mohol vyhlásiť osobný bankrot, musí splniť niekoľko podmienok, ktoré preveruje Centrum právnej pomoci, ako aj uviesť všetok majetok, ktorým disponuje. Žiadateľ musí vysvetliť svoju situáciu a podložiť ju dokumentmi, ktoré podporia jeho tvrdenia.


Podľa Földeša však „chýba kontrola, či človek, ktorý chce zbankrotovať, je naozaj v zlej situácii, alebo ide o špekulanta“. Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová vysvetlila, že danú osobu preverujú v takom rozsahu ako pri iných žiadostiach o konkurz. „Iné preverovanie vo fáze žiadosti osoby o podanie návrhu by muselo zahŕňať zrejme získavanie informácií spravodajskými, respektíve vyšetrovacími metódami,“ skonštatovala.


V praxi teda Centrum právnej pomoci, ktoré má osobné bankroty na starosti, neskúma, či žiadateľ nejaký majetok nezatajil alebo či ho účelovo nepreviedol na inú osobu, aby tak bol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.