Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 00:00

Rana pre Nováky: obnova za 80 miliónov

Prevádzku uhoľnej elektrárne ženú do úzkych nové emisné normy aj končiaca sa životnosť. Slovenské elektrárne vyčísľujú náklady v desiatkach miliónov eur.

Rana pre Nováky: obnova za 80 miliónov
Zdroj: Archív HN

Budúcnosť uhoľného priemyslu na hornej Nitre čelí ďalšej hrozbe. Kým Hornonitrianske bane Prievidza chcú doťažiť podzemné zásoby do posledného kusa uhlia, už o dva roky hrozí, že ho nebude kde spaľovať. Dôvod? Závodu Nováky, ktorý spaľovaním uhlia vyrába elektrinu a teplo, sa končí životnosť. Navyše, v roku 2021 vstúpia do platnosti nové, prísnejšie európske emisné štandardy, ktorých splnenie by vyžadovalo modernizáciu elektrárne za 80 miliónov eur. Vlastník Novák, Slovenské elektrárne, potvrdil, že bez tejto investície elektráreň nebude môcť fungovať.


Nevyhnutná rekonštrukcia
Dnes vyrobia Nováky zhruba päť percent elektriny spotrebovanej na Slovensku. Aby sa elektrárňam prevádzka napriek nízkej kvalite slovenského uhlia oplatila, do roku 2023 im na výrobu elektriny bude štát prispievať zhruba 115 miliónmi eur ročne. Avšak ich prevádzka sa môže skončiť aj skôr – už o necelé dva roky. Vtedy totiž vstúpi do platnosti aktualizovaná európska smernica o priemyselných emisiách.


Ako pre HN pot

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.