Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 20:47

Majiteľ spoločnosti Go2Sky a aktívny pilot Ferjanček: Do Boeingu by som sa neváhal posadiť

Máme za sebou dve nehody toho istého typu lietadla v relatívne krátkom čase. Myslím, že historicky sa nikdy nič podobné nestalo, povedal v rozhovore pre HN majiteľ spoločnosti Go2Sky a aktívny pilot Daniel Ferjanček.

Čo podľa vášho názoru spôsobilo nedeľnú leteckú nehodu?

V tejto chvíli je predčasné špekulovať o príčinách nehody. Zatiaľ je príliš málo informácií. Vo všeobecnosti však platí, že príčinou takejto nehody býva chyba pilota, počasie alebo technická chyba.

Ako prebieha v takýchto situáciách komunikácia pilota a kontrolnej veže? Prečo podľa vás pilot letel tak extrémne nízko?

Komunikácia je v poradí priorít až tretia. V prvom rade musí zaistiť samotný let. Lietadlo musí letieť a následne sa venuje navigácii lietadla, to znamená vedeniu lietadla po nejakej trati.

A až potom sa venuje komunikácii. Pilot buď sledoval publikovanú odletovú trať, ktorá mohla byť takýmto spôsobom nastavená. V prípade, že nebola, pilot zastavil stúpanie a venoval sa problému, ktorý mu vznikol.

Niektoré letecké úrady sa rozhodli uzemniť tento model lietadla, kým Boeing nepreukáže, že je bezpečný?

V tejto chvíli je toto rozhodnutie na samotných prevádzkovateľoch. To rozhodnutie môže byť zrušené kedykoľvek.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.