Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2019, 00:00

Rapid má plán, ako by zarobil na poškodených

Vyšetrovateľ úradníkov nevypočul, o obvinení sa dozvedeli z médií.

Rapid má plán, ako by zarobil na poškodených
Zdroj: TASR

Po skrachovanej poisťovni Rapid life ostalo približne 15-tisíc klientov, na ktorých vyplatenie chýba asi 20 miliónov eur. Napriek tomu sa vyšetroval stotožnil s názorom majiteľov, že NBS mala nariadiť prevod „živého kmeňa“ na inú poisťovňu a „ochrániť ich pred dôsledkami konkurzu“. Vyplýva to z uznesenia o obvinení dvoch úradníkov NBS, ktoré majú HN k dispozícii.

Prokurátor vyšetrovateľa spochybnil

Hociktorá iná poisťovňa by však zákazníkov prebrala jedine s podmienkou, že by k nim boli vytvorené aj zodpovedajúce technické rezervy. Ako však potvrdila správa nezávislého audítora Auditcon Slovakia, Rapid mal k 30. júnu 2017 záporné vlastné imanie 20,6 milióna eur. Zjednodušene povedané, ak by iná poisťovňa bolo ochotná prebrať kmeň, zaviazala by sa im z vlastného vrecka vyplatiť 20 miliónov. Pôvodný predseda predstavenstva Peter Talán je napriek tomu presvedčený, že by to bolo možné a za takýto prevod stratového kmeňa by Rapid navyše získal na výnosoch od preberajúceho „asi“ 3,48 milióna eur.

Uviedol to pri výsluchu. Hoci žiadna poisťovňa podľa informácií HN o kmeň neprejavila záujem, vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA sa s takýmto vyčíslením stotožnil a v uznesení tvrdí, že úradníci NBS  (nie Rapidu, ako omylom uviedli) Ivan Barri a Monika Imreczeová prekročili svoju právomoc a spôso

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.