Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2019, 15:19

Kiska nás v súvislosti s menovaním Kažimíra za guvernéra sklamal, tvrdia sulíkovci

Poslanci opozičnej SAS dodávajú, že prezident v minulosti opakovane avizoval, že nebude len pasívne schvaľovať funkcionárov.

Richard Sulík
Zdroj: TASR

Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska. Podľa opozičnej strany Sloboda a solidarita tak urobiť nemal.

"Je absolútne neobvyklé a z pohľadu politickej kultúry neprijateľné, aby aktívny minister financií vytlačil z postu jestvujúceho guvernéra pred koncom jeho mandátu a posadil sa na jeho miesto," tvrdia sulíkovci.  

Ďalej dodávajú, že prezident v minulosti opakovane avizoval, že nebude len pasívne schvaľovať funkcionárov, ktorých mu vládna strana navrhne. "Nerozumieme, prečo takto nekonal aj v tomto prípade, keď navyše ide o podpredsedu Smeru-SD, teda nielen člena vlády, ale aj čelného politika vládnej strany," tvrdia liberáli. 

Je to v rozpore so zaužívanými zvyklosťami, ale aj zákonom o Národnej banke Slovenska, podľa ktorého má byť centrálna banka nezávislá, argumentue vo svojej tlačovej správe poslanci SAS. 

"Peter Kažimír nie je zárukou jej nezávislosti. Skôr naopak. Preto nás prezident svojím krokom sklamal," dodávajú. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.