Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 10:13

Ceny na Slovensku rastú. Najviac v kategórii bývanie a energie

Vo februári 2019 v porovnaní s februárom 2018 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,3 percenta.

Ceny na Slovensku rastú. Najviac v kategórii bývanie a energie
Zdroj: Reuters

Tempo medziročného rastu inflácie na Slovensku vo februári už druhý mesiac po sebe zrýchlilo, a to na 2,3 percenta. V januári ceny tovarov a služieb vzrástli o 2,2 percenta.

Informoval o tom dnes štatistický úrad. V Českej republike sa spotrebiteľské ceny zvýšili v medziročnom porovnaní ešte rýchlejšie, vo februári inflácia dosiahla 2,7 percenta.

V druhom tohtoročnom mesiaci na Slovensku oproti vlaňajšku stúpli ceny vo všetkých sledovaných sektoroch s výnimkou dopravy. Najviac, a to o 4,2 percenta, vzrástli v kategórii bývanie a energie.

Na začiatku roka v krajine zdraželi domácnostiam regulované ceny elektriny aj tepla, na konci vlaňajška stúpli aj ceny zemného plynu.

Slovenská centrálna banka vo svojej poslednej prognóze odhadla tohtoročnú infláciu na 2,7 percenta. To by znamenalo zrýchlenie jej tempa v porovnaní s vlaňajškom, keď ceny tovarov a služieb stúpli o 2,5 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.