Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2019, 00:00

Obchodné reťazce odmietajú účelové dvíhanie cien

Rezort pôdohospodárstva tvrdí, že ceny potravín by nemuseli byť také vysoké. Reťazce však tvrdia, že na dvíhanie cien mali dôvody.

Obchodné reťazce odmietajú účelové dvíhanie cien
Zdroj: TASR

Bezdôvodné zdražovanie potravín. Takto opisuje agrorezort minuloročný vývoj cien na pultoch našich obchodov. Z analýzy, ktorú ministerstvo uskutočnilo z údajov dostupných na Eurostate, totiž vyplýva, že Slovensko obsadilo v zozname krajín s najrýchlejšie rastúcimi cenami potravín neslávne druhé miesto. „Treba otvorene povedať, že na zdražovaní sa najväčšou mierou podieľajú obchodníci, ktorí zneužívajú svoju dominantnú silu na úkor spotrebiteľov a dodávateľov,“ povedala šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Slovenské aj zahraničné obchodné reťazce však obvinenia odmietajú a rast cien svorne argumentujú nárastom ceny práce, surovín, energií či dvoma potravinovými krízami – maslovou a vajíčkovou. Tieto faktory sa na cenách odrazili práve v období, ktoré agrorezort použil na svoje výpočty.

Ceny museli dvíhať všetci
Kým rast cien potravín v rámci Európskej únie dosiahol vlani 1,9 percenta, na Slovensku to bolo až 4,2 percenta. Tento rozdiel si ministerstvo nedokáže racionálne vysvetliť. „V januári minulého roka nebolo žiadne opa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.