Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 10:25 Aktualizované dňa 21.03.2019 o 11:10

Opatrenia prinášajú ovocie, vyhlásil Richter. Počet dlhodobo nezamestnaných klesá

Minister Ján Richter upozornil, že počet dlhodobo nezamestnaných medziročne klesol o 18-tisíc.

Opatrenia prinášajú ovocie, vyhlásil Richter. Počet dlhodobo nezamestnaných klesá
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla vo februári tohto roka úroveň 5,16 percenta. V porovnaní s januárom 2019, keď bola 5,26 percenta, klesla o 0,10 percentuálneho bodu. Medziročne sa znížila o 0,56 percentuálneho bodu. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu druhého mesiaca tohto roka 141.432 osôb. "Medzimesačne stav klesol o 2798 osôb, medziročne sa znížil o 17.012, čo je o 10,74 percenta osôb menej," vyčíslil vo štvrtok generálny riaditeľ ÚPSVaR Marián Valentovič.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla vo februári tohto roka 6,35 percenta. "Medzimesačne klesla o 0,07 percentuálneho bodu, medziročne sa znížila o 0,62 percentuálneho bodu," spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v druhom mesiaci tohto roka 174.028 osôb. Medzimesačne klesol o 2148 osôb. "Medziročne sa stav znížil o 19.293 osôb, čo je o 9,98 percenta menej," doplnil šéf ÚPSVaR.

Pokles vo všetkých krajoch

Vo februári 2019 bol medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Košickom kraji.

Ku koncu februára bolo na úradoch práce voľných 86.132 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 5176. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Nezamestnanosť môže ďalej klesať

"Po istej stagnácii v januári 2019 bol mesiac február už tradičný. Zaznamenali sme pokles nezamestnanosti a, naopak, stúpla zamestnanosť," skonštatoval minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Do konca roka 2019 by podľa neho mohla nezamestnanosť ešte klesať. "Verím v pokles, ale nie už tak razantný ako v minulom roku. V niektorých okresoch, kde je nezamestnanosť okolo dvoch percent, bude veľmi ťažké zabezpečovať požiadavky zamestnávateľov," dodal Richter.

Počet dlhodobo nezamestnaných klesá

Richter upozornil, že počet dlhodobo nezamestnaných medziročne klesol o 18 tisíc. "Treba zvýrazniť, že za štyri roky nám ubudlo 151 tisíc dlhodobo nezamestnaných. To je 70 percentný pokles," tvrdí minister.  "Opatrenia, ktoré prijímame prinášajú konkrétne ovocie," dodal. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.