Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2019, 00:00

O Slovensko nie je záujem, prišlo k nám najmenej migrantov zo všetkých krajín Únie

  • Počet prisťahovaných cudzincov na Slovensko je je najmenší v rámci celej Európskej únie.
  • Oproti priemeru Únie, teda 4,4 percentám, prijala naša krajina v roku 2017 iba 1,3 percenta imigrantov.
  • Tých k nám lákajú najmä pracovné či študijné príležitosti.
O Slovensko nie je záujem, prišlo k nám najmenej migrantov zo všetkých krajín Únie
Zdroj: Marek Kmeť

Slovensko sa dlhodobo nachádza medzi členskými štátmi Európskej únie s najnižším podielom cudzincov na celkovom počte obyvateľov. Potvrdzujú to najnovšie čísla Eurostatu. Oproti priemeru Únie, teda 4,4 percentám, prijalo Slovensko v roku 2017 iba 1,3 percenta imigrantov z celkového počtu prijatých imigrantov v krajinách európskeho bloku.

Idú k nám najmä za prácou

Minulý rok však toto číslo mierne poskočilo na dve percentá. Menilo sa aj zloženie prisťahovalcov – väčšinu momentálne tvoria občania z krajín mimo Únie. „Očakávame, že tento rastúci trend bude pretrvávať aj vzhľadom na potreby slovenského trhu práce, ktorému chýba podľa niektorých odhadov až stotisíc pracovníkov v rôznych oblastiach,“ vysvetľuje Zuzana Vatráľová, riaditeľka Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

Popri migrácii zo sociálnych dôvodov, akými sú napríklad zlúčenie rodiny alebo manželstvo migranta s občanom Slovenska, je totiž podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu najvýraznejším faktorom, ktorý má vplyv na legálnu migráciu do našej krajiny, práve migrácia za prácou, podnikaním a za štúdiom.

Zdroj: Eurostat

​Graf zobrazuje počet obyvateľov, ktorí sa prisťahovali do jednotlivých krajín Európskej únie, v prepočte na tisíc obyvateľov. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.