Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2019, 00:00

O Slovensko nie je záujem, prišlo k nám najmenej migrantov zo všetkých krajín Únie

  • Počet prisťahovaných cudzincov na Slovensko je je najmenší v rámci celej Európskej únie.
  • Oproti priemeru Únie, teda 4,4 percentám, prijala naša krajina v roku 2017 iba 1,3 percenta imigrantov.
  • Tých k nám lákajú najmä pracovné či študijné príležitosti.
O Slovensko nie je záujem, prišlo k nám najmenej migrantov zo všetkých krajín Únie
Zdroj: Marek Kmeť

Slovensko sa dlhodobo nachádza medzi členskými štátmi Európskej únie s najnižším podielom cudzincov na celkovom počte obyvateľov. Potvrdzujú to najnovšie čísla Eurostatu. Oproti priemeru Únie, teda 4,4 percentám, prijalo Slovensko v roku 2017 iba 1,3 percenta imigrantov z celkového počtu prijatých imigrantov v krajinách európskeho bloku.

Idú k nám najmä za prácou

Minulý rok však toto číslo mierne poskočilo na dve percentá. Menilo sa aj zloženie prisťahovalcov – väčšinu momentálne tvoria občania z krajín mimo Únie. „Očakávame, že tento rastúci trend bude pretrvávať aj vzhľadom na potreby slovenského trhu práce, ktorému chýba podľa niektorých odhadov až stotisíc pracovníkov v rôznych oblastiach,“ vysvetľuje Zuzana Vatráľová, riaditeľka Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

Popri migrácii zo sociálnych dôvodov, akými sú napríklad zlúčenie rodiny alebo manželstvo migranta s občanom Slovenska, je totiž podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu najvýraznejším faktorom, ktorý má vplyv na legálnu migráciu do našej krajiny, práve migrácia za prácou, podnikaním a za štúdiom.

Zdroj: Eurostat

​Graf zobrazuje počet obyvateľov, ktorí sa prisťahovali do jednotlivých krajín Európskej únie, v prepočte na tisíc obyvateľov. 

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.