Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2019, 00:00

Návrat Slovákov z Veľkej Británie by pomohol

Ministerstvo práce odhaduje, že na Ostrovoch pracuje každý tretí Slovák na nízkokvalifikovanej pozícii.

Návrat Slovákov z Veľkej Británie by pomohol

Bez ohľadu na to, či nastane tvrdý brexit alebo brexit s dohodou, budú mať občania Európskej únie vo Veľkej Británii špeciálny status. Ide o takzvaný settled status, čo možno preložiť ako trvalý pobyt. Vzťahuje sa však iba na ľudí, ktorých pobyt v Británii na konci roku 2020 dosiahne päť rokov. Tí, čo tento status získajú, nebudú potrebovať víza či pracovné povolenia. Tí ostatní však prejdú do ilegálneho stavu. Práve kvôli existencii tohto inštitútu ministerstvo práce podľa jeho hovorkyne Veroniky Husárovej momentálne nepovažuje „za odôvodnené predpokladať návrat veľkého počtu občanov Slovenskej republiky iba z dôvodu brexitu“. Zároveň však dodala, že „vzhľadom na komplikovanosť celého procesu vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ je ťažké odhadovať jeho vplyv na spätnú migráciu“.


Aj keď presné údaje neexistujú, podľa odhadov žije vo Veľkej Británii okolo stovky tisíc Slovákov. Pracuje ich však oveľa menej a podľa odhadov britského Národného štatistického úradu ich na tamojšom trhu práce koncom minulého roka pôsobilo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.