Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 00:00

Do cesty pred Bratislavou sa nalejú stovky miliónov eur. Pozrite si, čo čaká diaľnicu D1

Práce pred hlavným mestom sú naplánované na viacero etáp a mnohé z nich zahŕňajú výstavbu viacerých križovatiek.

Národná diaľničná spoločnosť sa postupne pustí do odkladaného skapacitnenia vyťaženej diaľnice D1. Do cesty pred Bratislavou v najbližších rokoch naleje stovky miliónov eur. Súčasná šesťpruhová autostráda má byť po prestavbe plnohodnotným osempruhom. Práce pred hlavným mestom sú naplánované na viacero etáp a mnohé z nich zahŕňajú výstavbu viacerých križovatiek. HN prinášajú prehľad prác, ktoré diaľnicu čakajú.

1. Križovatka Blatné
Po križovatke neďaleko Senca jazdia vodiči od novembra 2017, no jej cena sa stále zvyšuje. Diaľničiari doteraz vydali vyše 30 pokynov na zmenu stavby a uzatvorili štyri dodatky k zmluve o dielo so zhotoviteľom, spoločnosťou Eurovia. Dodatočné práce zhltli celú dvojmiliónovú rezervu v zmluve a vyžiadali si ďalších 400-tisíc eur navyše. Doteraz stálo Blatné štát 25 miliónov eur a cena sa zrejme ešte bude zvyšovať.


NDS si totiž potrebovala dodatočne objednávať napríklad dopravné značenie, vymieňať zvodidlá či odkupovať elektrické prípojky a kamerový systém. Vyše roka po ukončení hlavných stavebných prác si diaľničiari všetko objednávajú priamo od pôvodného zhotoviteľa križovatky. „Uvedené práce predstavujú práce na rozostavaných objektoch, z tohto dôvodu ich nie je možné zadať inému zhotoviteľovi,“ tvrdí NDS.


2. Križovatka Triblavina
Ďalšie križovanie diaľnice s cestou prvej triedy sa nachádza

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.