Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 00:00

Peugeot: z výrobcu sukní silná automobilka

Značka i koncern oslavujú narodenie svojho zakladateľa. Ten sa po mlynčekoch na kávu zameral na autá.

Peugeot: z výrobcu sukní silná automobilka
Zdroj: HN/Peter Mayer

Presne pred 170 rokmi sa narodil zakladateľ Peugeotu – Armand Peugeot. Spolu s bratom zdedili po starom otcovi zdedili farbiarsku dielňu a mlyn, ktorý premenili na zlievareň. Spoločne začali vyrábať oceľ a svoj podnik pomenovali Peugeot Brothers. Rodinný podnik sa venoval výrobe pružín, elektrického náradia, mlynčekov na kávu či dokonca dámskych sukní. Svoj sortiment postupne rozširovali, až sa im podarilo výrobky vyvážať do Európy. Ďalej sa venovali výrobe trojkolky a bicyklov. V roku 1889 Armand predstavil na svetovom veľtrhu trojkolku poháňanú parou a už o rok neskôr priniesol na trh vozidlo so spaľovacím motorom.

Dnes je Peugeot druhou najväčšou automobilkou v Európe a desiatou najväčšou na svete. Peugeot Citroën je nadnárodným výrobcom automobilov a motocyklov. Pod skupinu patria značky Peugeot, Citroën, DS, Opel a Vauxhall. V roku 2018 sa počet vozidiel vyrobených francúzskym koncernom vyšplhal na 3,9 miliardy. Pozitívne sú aj hospodárske výsledky. Tržby koncernu v minulom roku dosiahli 74 miliárd eur, pričom čistý zisk predstavoval 4,4 miliardy eur.


Automobilke sa darí aj vďaka šéfovi Carlosovi Tavaresovi, ktorý je generálnym riaditeľom od roku 2014. Okrem iného zaviedol aj opatrenia týkajúce sa znižovania nákladov a zvyšovania trhového podielu v Číne, vďaka čomu sa spoločnosti začalo dariť. Predtým, v rokoch 2012 a 2013, bol koncern v polmiliardovej a jedenapolmiliardovej strate. Jeho zásluha je aj vz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.