Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2019, 16:01 Aktualizované dňa 29.03.2019 o 18:24

Bratislavský bikesharing predstavil nový cenník. Ľudí pobúrila cena za jeden deň

Užívatelia si v novej cyklistickej sezóne budú môcť vybrať z troch základných programov.

Bratislavský bikesharing predstavil nový cenník. Ľudí pobúrila cena za jeden deň

Služba zdieľaných bicyklov, bikesharing, v Bratislave vstupuje do novej sezóny. Jeho prevádzkovatelia tvrdia, že odstránili problémy z minuloročnej testovacej prevádzky a sľubujú väčší počet bicyklov i spustenie mobilnej aplikácie. Zároveň predstavili nový cenník.

Ponuka platná od začiatku apríla zahŕňa programy pre dlhodobé aj krátkodobé využitie služby, a rovnako myslí aj na študentov, mladých ľudí i učiteľov. 

Užívatelia si v novej cyklistickej sezóne budú môcť vybrať z troch základných programov, a to podľa miery využívania bikesharingu. "Nový cenník odráža to, čo sa predpokladalo už od začiatku, a síce, že po úvodnej testovacej fáze, počas ktorej sa dalo bicyklovať len za jedno euro, sa poplatky za využívanie služby dostanú na úroveň zodpovedajúcej hodnote tejto služby," vysvetľujú prevádzkovatelia.

Štandardný ročný lístok bude stáť 29,40 eur, mesačný 9 eur a denný lístok 6 eur. Práve cena požičania bicykla za jeden deň vyvolala najväčšiu vlnu kritiky na facebookovskej stránke Slovnaft BAjk. Viacerým diskutujúcim sa cena zdala príliš vysoká a niektorí zas dávali príklad nižšie ceny z európskych metropol.

"Ak sa bavíme o alternatívnej doprave a chceme, aby ľudia namiesto auta/MHD využívali bicykel, tak sa bavíme o dlhodobom používaní. A teda pre človeka, ktorý je odhodlaný využívať alternatívnu formu dopravy, nie je denný program relevantný," reagoval Slovnaft BAjk na jeden z kritických príspevkov. Ľudí teda chcú k alternatívnej doprave motivovať dlhodobým ročným programom.

Registrovalo sa 41 tisíc užívateľov

Bikesharing sa podľa nich stal obľúbenou doplňujúcou formou prepravy k verejnej alebo individuálnej doprave v Bratislave. Do systému sa od začiatku služby v septembri 2018 registrovalo viac než 41 tisíc užívateľov, ktorí spolu spravili viac ako 220 tisíc jázd.

„Už pri spustení služby sa vytvorila komunita užívateľov, ktorá nám pomáhala s vytipovaním bicyklov a staníc s poruchami a aktívne prichádzala s nápadmi na vylepšenie služby," spresnili prevádzkovatelia.

Novinky v novej sezóne

Aj vďaka podnetom verejnosti zjednodušili zamykací systém na bicykli, upravili komunikáciu na displeji bicykla, sprehľadnili zobrazovanie počtu bicyklov na webe a rozšírili kompetencie infolinky.

Taktiež posilnili smart zámok a zvýšili jeho spoľahlivosť, nasadili sedačky pre vyššie osoby a zjednodušili orientáciu užívateľa v rámci jeho online profilu.

Mobilná aplikácia

"V druhej polovici apríla bude užívateľom k dispozícii aj mobilná aplikácia. Už začiatkom marca sa začalo aj s postupným zvyšovaním počtu bicyklov v uliciach Bratislavy. K dispozícii ich vtedy bolo 250 a ich počet sa naďalej zvyšuje. V priebehu apríla bude k dispozícii flotila s približne 400 bicyklami," spresnili.

Očakáva sa, že najvyšší počet bicyklov bude v letných mesiacoch. V jarných mesiacoch pribudnú aj nové dokovacie stanice v bratislavských mestských častiach Staré Mesto, Nové Mesto, Ružinov a Petržalka, v ktorých systém momentálne funguje. Prevádzkovatelia bikesharingu deklarujú, že sa podarilo znížiť chybovosť pri zobrazovaní dostupných bicyklov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.