Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2019, 13:53

Prokurátor zamietol sťažnosť voči obvineniu exposlankyne Smeru Roškovej

  • Firma Ľubice Roškovej mala podľa medializovaných informácií poberať agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastní ani neobhospodaruje.
  • Trestné oznámenie na generálnu prokuratúru podalo Ministerstvo pôdohospodárstva a Pôdohospodárska platobná agentúra.
Prokurátor zamietol sťažnosť voči obvineniu exposlankyne Smeru Roškovej
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Sťažnosť exposlankyne Smeru-SD Ľubice Roškovej voči obvineniu prokurátor zamietol. Rošková čelí obvineniu zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečinu subvenčného podvodu. Vyšetrovanie naďalej pokračuje.

"Sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa o vznesení obvinenia prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zamietol ako nedôvodnú," povedala pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Prezídium Policajného zboru o súčasnom priebehu vyšetrovania nechcelo hovoriť. "Vzhľadom na štádium trestného konania nie je možné vo veci poskytovať žiadne bližšie informácie," uviedol hovorca prezídia Michal Slivka.

Doplnil, že rozhodovanie o sťažnosti bolo v kompetencii prokuratúry, konkrétne ÚŠP.

Vo februári Slivka ozrejmil, že v tomto prípade vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky obvinil koncom minulého roka dve právnické a jednu fyzickú osobu.

Sporné agrodotácie

Firma exposlankyne Agro Porúbka mala podľa medializovaných informácií poberať agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastní ani neobhospodaruje.

Na základe podozrení v médiách skontrolovala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v informačnom systéme všetky priame platby spoločnosti a identifikovala konkrétne plochy.

Výskumný ústav zlyhal

Pri analýze zistila, že Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy zlyhal pri aktualizácii plôch nad ortofotomapami a verifikoval v systéme aj plochy, ktoré tam nemali byť. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda.

Pri kontrole sa ukázalo, že spomínaná firma žiadala podpory na plochu v súčte 470 hektárov v 170 rôznych pôdnych blokoch na území východného Slovenska.

Trestné oznámenie na generálnu prokuratúru podalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a PPA.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal Národnej kriminálnej agentúre pokyn na vyšetrenie prípadu poskytovania agrodotácií spoločnosti Agro Porúbka v apríli minulého roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.