Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2019, 14:39

Vláda bude o špeciálnom balíku pre výrobcov áut rozhodovať o týždeň

Pripomenul, že diskusia o návrhu opatrení bola na dnešnom rokovaní prerušená.

Návrhom opatrení na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku vrátane dodávateľskej siete z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR sa bude vláda zaoberať budúci týždeň. Oznámil to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD).

Pripomenul, že diskusia o návrhu opatrení bola na dnešnom rokovaní prerušená. "Materiál som dnes predstavil, bola k nemu dosť široká diskusia. Niektoré uznesenia v rámci tohto materiálu sa však zdali byť málo ambiciózne, niektoré až príliš ambiciózne, a tak sme sa dohodli, že si ešte sadneme s niektorými ministrami a upravíme niektoré uznesenia. Rokovanie teda bolo prerušené. Na najbližšie rokovanie vlády ho predložím už 'po vyštrnganí si' jednotlivých otvorených otázok," priblížil minister hospodárstva SR.

"Automobilový priemysel je kľúčovým odvetvím slovenského hospodárstva a svojou podstatou ovplyvňuje rozvoj viacerých priemyselných odvetví. V súčasnosti zamestnáva viac ako 130 tisíc pracovníkov a priamo či nepriamo ovplyvňuje tvorbu viac ako 250.000 pracovných miest. Zároveň generuje 44 percent HDP z priemyselnej výroby a tým, že sa podieľa 40,2 percenta na exporte, významným spôsobom prispieva k pozitívnej obchodnej bilancii Slovenska," zdôraznil v materiáli dôležitosť automobilového priemyslu rezort hospodárstva SR.

Automobilový priemysel je na Slovensku podľa MH SR významne závislý od zahraničných investorov, pričom nezahŕňa len výrobcov vozidiel, ale aj dodávateľské reťazce.

Predkladaný vládny materiál podľa MH SR identifikuje a navrhuje riešenia pre tri bariéry, a to nestabilitu a nesystémovosť vývoja podnikateľského prostredia s priamym dosahom na rýchly a nepredvídateľný rast nákladov, ďalej nízku úroveň výskumno-vývojových aktivít, rozvoja aplikovanej vedy, výskumu a inovácií a sieťovania aktérov, ako aj nedostatočne vytvorené prostredie na uplatnenie princípov obehového hospodárstva v automobilovom priemysle.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.