Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 00:00

Problémom zvýšenia minimálnej mzdy je prudký skok

Ako v rozhovore vysvetlil ekonóm zo SAV Karol Morvay, firmy sa nestihnú novým podmienkam prispôsobiť a zvýšiť produktivitu.

Problémom zvýšenia minimálnej mzdy je prudký skok
Zdroj: TASR

Môže prípadné zvýšenie minimálnej mzdy na 600 eur ohroziť našu konkurencieschopnosť?

Myslím si, že to nebezpečné na tejto úprave minimálnej mzdy, je ten skok. Nemali by sme sa tváriť, že samotné zvyšovanie mzdovej hladiny je automaticky problém pre konkurencieschopnosť.

Môže byť, ale aj nemusí. Totiž aj tento rast dokáže prispievať k vyššej konkurencieschopnosti napríklad tým, že vyššia mzdová hladina tlačí na zvyšovanie produktivity, a tá vyššia produktivita zasa prináša vyššiu konkurencieschopnosť.

Ale to platí, keď sa niečo takéto deje v pokoji. To, ako sa to chystá teraz, tak to je nebezpečné, pretože na takýto skok v mzdových hladinách je obyčajne veľmi ťažké ihneď zareagovať adekvátnym rastom produktivity. Mám teda skôr strach z toho skokovitého zvyšovania, nie zo zvyšovania samotného.

Podobné zvyšovanie sa udialo aj koncom 90. rokov a na prelome tisícročí. Rast bol niekedy dokonca viac ako 20-percentný. Spôsobilo to vtedy výraznú stratu konkurencieschopnosti?

Vtedy bol ten manéver v inom prostredí, trh práce bol v omnoho horšom stave, ako je teraz. Rok 2001 bol obdobím, keď boli parametre na slovenskom trhu práce historicky najhoršie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.