Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 14:06

Ľudia využívajú možnosť osobného bankrotu. Od začiatku roka ich zbankrotovalo 3545

V marci 2019 bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Banskobystrickom kraji - 388, naopak najmenej ich bolo v Nitrianskom kraji – 57.

Ľudia využívajú možnosť osobného bankrotu. Od začiatku roka ich zbankrotovalo 3545
Zdroj: Pavol Funtál

V marci 2019 bolo na Slovensku vyhlásených 1188 osobných bankrotov a v prvom štvrťroku tohto roku ich počet dosiahol 3545. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau ( CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových a nebankových inštitúcií, v porovnaní s posledným štvrťrokom minulého roka s 3600 osobnými bankrotmi, je to o 1,53 percenta menej.

V marci 2019 bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Banskobystrickom kraji - 388, naopak najmenej ich bolo v Nitrianskom kraji – 57.

"Všeobecne platí, že viac bankrotujú muži ako ženy, z hľadiska veku sú najviac zastúpení štyridsiatnici, avšak v marci 2019 bolo vo vekovej skupine 70-ročných dlžníkov výrazne viac žien ako mužov," hovorí Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti. Od roku 2006, keď začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca marca 2019 zbankrotovalo 25.550 dlžníkov.

Z celkového počtu rozhodnutí súdov o osobnom bankrote vydaných v marci vyplýva, že oddlženie formou konkurzu si zvolilo až 1178 dlžníkov (99,16 percenta), pre oddlženie formou splátkového kalendára sa rozhodlo 10 dlžníkov (0,84 percenta).

Až 1096 osobných bankrotov (92,26 percenta) bolo vyhlásených na majetok nepodnikajúcich fyzických osôb a 92 osobných bankrotov (7,74 percenta) bolo vyhlásených na majetok fyzických osôb – podnikateľov.

CRIF SK analyzuje vývoj osobných bankrotov na Slovensku od roku 2006. Spoločnosť do analýzy zahrnula údaje o fyzických osobách, ktoré v súlade s novými ustanoveniami zákona o konkurze a reštrukturalizácii sami podali návrh na svoje oddlženie (osobný bankrot) prostredníctvom Centra právnej pomoci alebo ním určeným advokátom buď formou konkurzu alebo splátkovým kalendárom.

V analýze nie sú zahrnuté údaje o fyzických osobách - podnikateľoch, na majetok ktorých bol vyhlásený konkurz návrhom inej osoby alebo subjektu.

Predtým ako ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská prišla s novým zákonom o konkurze a reštrukturalizácii, bola možnosť osobného bankrotu pre bežného človeka takmer nedosiahnuteľná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.