Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2019, 00:00

Vláda inovatívnym firmám zníži dane cez superodpočet

Inovatívne firmy možnosť úpravy základu dane doteraz veľmi nevyužívali.

Vláda inovatívnym firmám zníži dane cez superodpočet
Zdroj: TASR

Podpora vedy a výskumy inak – cez dane. Firmy, ktoré pracujú na inovatívnej technológii, majú možnosť upraviť si základ dane cez superodpočet. Kým doteraz bol superodpočet na úrovni sto percent, premiér Peter Pellegrini na podujatí HNClub avizoval 150 percent a v nasledujúcom roku 200 percent.

Aj keď nás Európska komisia kritizuje a tvrdí, že výdavky na vedu a výskum sú u nás príliš nízke na to, aby zvýšili inovácie na Slovensku, s okolitými krajinami sme na tom porovnateľne. V Česku je superodpočet vo výške 110 percent, v Poľsku sa zvýšil zo sto percent na 150 percent a v Maďarsku je vo výške 300 percent.

Podľa analytikov je to však stále málo. „Spoločnosti o tejto možnosti často ani nevedia alebo si myslia, že superodpočet sa nedá uplatniť na ich činnosti,“ uviedla v rozhovore pre HN Kristína Šumichrastová, riaditeľka poradenskej spoločnosti Ayming.


Slovensku to prospeje
Podľa analytika INESS Róberta Chovanculiaka je plošné znižovanie daňových sadzieb naj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.