Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 00:00

Cena Mochoviec bude vyššia o stovky miliónov

Kľúčová skúška tretieho bloku jadrovej elektrárne trvala o tri týždne dlhšie. Opozícia preto podáva trestné oznámenie.

Cena Mochoviec bude vyššia o stovky miliónov
Zdroj: Pavol Funtál

Dokončenie atómky v Mochovciach, ktorá sa stavia už od roku 2008, sa posúva a predražuje. Horúca skúška tretieho bloku sa totiž končí viac ako tri týždne po plánovanom termíne. Analytici hovoria o niekoľkomesačnom odklade spustenia reaktora a rastúcich nákladoch. Môže pritom ísť až o stovky miliónov eur. Meškanie vzbudilo už aj nespokojnosť opozície. Strana SaS ohlásila trestné oznámenie a zvoláva mimoriadne zasadanie hospodárskeho výboru v parlamente.


„Predĺženie horúcej hydroskúšky na dvojnásobok je neštandardné a minimálne o dva mesiace predĺži spustenie,“ vysvetlil Andrej Lednár, konateľ poradenskej spoločnosti Prvá energetická.


Spustenie tretieho bloku elektrárne v Mochovciach tak zaostáva oproti avizovanému harmonogramu. Podľa Jozefa Badidu, analytika portálu energieprevas.sk, sa tým jednak zvyšuje rozpočet, ale navyše prichádza prevádzkovateľ s tretinovou účasťou štátu aj o tržby z predaja elektriny. A pri aktuálnych cenách je to okolo 800 miliónov eur ročne. „Investor ešte minulý rok predstavil

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.