Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 12:42

Slovákov naďalej lákajú daňové raje, o top destináciu však strácajú záujem

Záujem o Cyprus, donedávna jednu z najobľúbenejších destinácií, v posledných dvoch rokoch klesá.

Slovákov naďalej lákajú daňové raje, o top destináciu však strácajú záujem
Zdroj: Flickr/Ronald Saunders

Od začiatku tohto roka má vlastníka so sídlom v daňovom raji o 33 slovenských firiem viac ako vlani. Zistenie priniesla poradenská spoločnosť Bisnode, ktorá sa pozrela na vývoj počtu slovenských firiem v daňových rajoch. Posledná analýza ukázala, že záujem o jednu z top destinácií — Cyprus, aj naďalej klesá.

Naopak, čoraz populárnejším daňovým rajom sú Spojené štáty americké, ktoré si od januára tohto roka pripísali až 48 slovenských podnikov.

"V daňových rajoch aktuálne sídli 4914 slovenských firiem. Koncom minulého roka malo podľa našich databáz vlastníka so sídlom v daňovom raji 4881 slovenských firiem. Išlo o najvyšší počet za posledných osem rokov. A aj keď čísla za prvý kvartál tohto roka poukazujú na nárast, zdá sa, že počet slovenských firiem v daňových rajoch dosiahol svoj strop. V susednej Českej republike počet spoločností so sídlom v daňovom raji klesá už od roku 2015," hovorí Petra Štěpánová, analytička spoločnosti.

Zmeny pri výbere destinácie

Analýza naznačila aj zmeny pri výbere destinácie daňových rajov. Podľa analytičky záujem o Cyprus, donedávna jednu z najobľúbenejších destinácií, v posledných dvoch rokoch klesá. Koncom roka 2017 tu sídlilo 1106 slovenských firiem, aktuálne je to 1083, čo je o 23 firiem menej za približne dva roky.

Naopak, najväčší prílev zaznamenali Spojené štáty americké, kde aktuálne sídli 1116 slovenských podnikov. Od roku 2017 do dnešných dní tento počet narástol o 127 firiem, z toho 48 spoločností si tu sídlo zapísalo od januára 2019.

Najobľúbenejším daňovým rajom u Slovákov ostáva aj naďalej Holandsko, odkiaľ je riadených 1159 slovenských firiem. Počet spoločností v tomto daňovom raji pritom od januára tohto roka narástol o 5 podnikov.

Dominuje veľkoobchod a maloobchod

Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj aktuálne kontrolujú 1,8 percenta slovenských firiem a v základnom kapitáli týchto spoločností majú investovaných takmer 10,4 miliardy eur.

Najviac slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (980), v oblasti profesijných a vedeckých činností (909) a v oblasti nehnuteľností (663).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.