Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 00:00

Produkcia áut je v úvode roka najsilnejšia od eurokrízy

Produkcia áut je v úvode roka najsilnejšia od eurokrízy
Zdroj: Pavol Funtál

Automobilky v úvode roka ťahajú slovenské hospodárstvo. Napriek odolnej produkcii v niektorých odvetviach však priemysel vykazuje známky ochladenia.


Priemyselná produkcia celkovo narástla o 5,6 percenta vo februári v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka. To je mierne spomalenie oproti 7,2-percentnému medziročnému nárastu v januári, čo bol najlepší výsledok za dva roky, informoval v stredu Štatistický úrad. Priemerne výroba v prvých dvoch mesiacoch narástla o 6,4 percenta v porovnaní s predošlým rokom. Slovenské fabriky tak zaznamenali najdynamickejší úvod do roka od roku 2016.


„Februárové čísla priemyslu jemne prevýšili naše očakávania,“ komentoval čerstvé štatistiky Ľubomír Koršňák, makroekonomický analytik UniCredit Bank. „Pozitívne prekvapili najmä strojári a výrobcovia elektrických zariadení, ktorým síce výdatne pomohol i bázický efekt, dvojciferné dynamiky medziročného rastu však ukazujú, že obe exportné odvet

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.