Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 00:00

Danko navrhuje nižšiu DPH pre potraviny

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva v dôsledku nižšej dane výpadok príjmov do štátnej kasy na úrovni 550 miliónov eur.

Danko navrhuje nižšiu DPH pre potraviny
Zdroj: Pavol Funtál

Lacnejšie potraviny. Tie by mali byť výsledkom zníženej DPH na potraviny, ktorú chce šéf parlamentu Andrej Danko presadiť na najbližšej májovej schôdzi parlamentu. „Chceme znížiť DPH na všetky potraviny na desať percent, bez rozdielu, či kúpite mäso, minerálku alebo pečivo,“ avizoval začiatkom marca.
Nižšia DPH však podľa analytikov, reťazcov ani ministerstva financií nebude mať v praxi také dosahy, aké Danko očakáva. „Skúsenosti z praxe ukazujú, že pri znížení sadzieb daní sa toto zníženie nepremietne v plnej miere do cien,“ reagoval na otázky HN tlačový odbor rezortu.

Dnes sú iné podmienky
Daň z pridanej hodnoty tvorí určitú časť z konečnej ceny tovaru. Pri raste tejto dane majú ceny dotknutých tovarov tendenciu rásť o príslušné percento. Obchodníci si totiž takto kompenzujú zvýšené náklady. „Pri poklese DPH sa však konečná cena veľmi nemení, pretože nižšia sadzba predstavuje pre obchodníkov nižšie náklady, a teda vyššie marže a tržby,“ vysvetľuje Mário Jičínský, analytik Capital Markets.


Predajco

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.