Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 18:00

Lubyová ruší kreditové príplatky pre učiteľov. Ako sa zmení systém odmeňovania?

  • Pozrite si rozhovor s predsedom odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavlom Ondekom pre HNtelevíziu.
  • Prečo sa rušia príplatky za kredity pre učiteľov?
  • Ako sa zmení systém príplatkov?
  • Prídu učitelia o peniaze?
  • Viac sa dozviete vo videu.

Príplatky za kredity pre učiteľov z čias ministra Ján Mikolaja sa rušia. Zo systému príplatkov za kredity sa stane systém príplatkov pre profesijný rozvoj.

Povedal to Pavel Ondek, predseda odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy, v rozhovore s redaktorkou Romanou Hlavanda Gogovou pre HNtelevíziu.

Sedemročné prechodné obdobie

Príplatok po novom budú môcť pedagógovia a odborní zamestnanci získať niekoľkými možnosťami. Ondek spomína ako prvú možnosť absolvovanie jazykovej skúšky. Druhou možnosťou je rozširujúce štúdium. Ako tretiu možnosť uvádza špecializačné štúdium a ako poslednú možnosť spomína inovačné štúdium.  

Predseda odborového zväzu povedal, že prechodné obdobie bude trvať sedem rokov. Príspevky, ktoré pedagóg doteraz získal, respektíve získa do konca augusta 2019, tak mu budú platiť až do konca augusta 2026.

Kto môže absolvovať vzdelávanie?

Dôležitým aspektom pre pedagogických a odborných zamestnancov je vzdelávanie. Ondek v rozhovore vysvetlil, kto môže takéto vzdelávanie absolvovať.

Vzdelávanie sa týka všetkých od materských škôl až po stredné školy, uviedol Ondek. "Pedagogický zamestnanec je učiteľ, vychovávateľ aj majster odborného výcviku," vysvetľuje.   

Novy zákon hovorí, že učitelia si budú môcť vďaka vzdelávaniu prilepšiť od troch do dvanásť percent. "Presadili sme, aby pedagogickí a odborní zamestnanci neprišli o príspevok," dodal Ondek na záver.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.