Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 00:00

Inovácie naštartujú kvalitní študenti

Vo výskume môžeme ako krajina vynikať, ľudský kapitál na to máme.

Inovácie naštartujú kvalitní študenti
Zdroj: HN Peter Mayer

Európa, a teda aj Slovensko, sa musí zamerať na inovácie, aby sme sa stali lídrom vo svete. Takéto posolstvo vzišlo z HNClubu, kde hostia hovorilo o tom, ako naštartovať výskum a inovácie. Okrem iného priznali aj to, že ako krajina musíme zmeniť financovanie vedy a výskumu. Zameranie na eurofondy a dotácie na to, aby sme vynikali v inováciách, už nestačia. Zapojiť by sa mal aj privátny sektor.


Máme nové výzvy
„Prvú vlnu inovácií sme zmeškali, ten, kto dnes udáva tón, sú Spojené štáty americké. Ďalšia vlna bude orientovaná na radikálne inovácie, a to nemôžeme zmeškať,“ začal svoje vyjadrenie na HNClube šéf Generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Európskej komisie Jean-David Malo. Podľa neho bola ešte nedávno súčasťou radikálnej inovácie energetika. O akú oblasť pôjde, teraz isté nie je. Malo predpokladá, že môže ísť o oblasti umelej inteligencie. „Takže boj o to, kto bude v tejto oblasti lídrom, sa ešte len začína,“ doplnil s tým, že to môže byť aj Slovensko. Ako krajina však musíme zmeniť financovanie výskumných aktivít v jednotlivých spoločnostiach. Fi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.