Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 00:00

Osud ťažby uhlia má mať v rukách štát

Akčný plán pre hornú Nitru pripúšťa skoršie uzatvorenie baní. Štát môže totiž nedoťažené zásoby odpísať.

Baníci v Hornonitrianskych baniach
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Skorší odpis uhlia bude mať po novom v rukách štát. Nový Akčný plán pre hornú Nitru, ktorý bude predstavený na konci apríla, má podľa informácií HN hovoriť aj o možnosti skoršieho zatvorenia baní. Banský zákon totiž umožňuje rezortu hospodárstva vydať nariadenie, aby podzemné zásoby, ktoré sa aktuálne musia podľa plánu doťažiť, boli „odpísané“ skôr. Dôvodom je, že kým Hornonitrianske bane Prievidza ako súkromná firma sú zodpovedné za ťažbu a spracovanie uhlia, vlastníkom samotných podzemných zásob uhlia je štát. A ten sa môže rozhodnúť, či uhlie nechá nedoťažené pod zemou, alebo nie – podľa toho, čo sa viac oplatí.


Lepšie uhlie nedoťažiť
Súčasný banský zákon však hovorí o tom, že je potrebné vydobyť zásoby čo najúplnejšie s čo najmenšími stratami a znečistením. Podľa aktuálnych plánov má preto štát dotovať výrobu elektriny z uhlia do roku 2023 formou príplatku v tarife za prevádzkovanie systému, ktorú platíme ako súčasť účtov za elektrinu. Ročne ide približne o 115 miliónov eur. „V príp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.