Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 11:02

Ceny rastú tretí mesiac po sebe. Pozrite si, čo zdraželo najviac

Ceny stúpli vo všetkých sledovaných sektoroch.

Ceny rastú tretí mesiac po sebe. Pozrite si, čo zdraželo najviac
Zdroj: Reuters

Ceny tovarov a služieb na Slovensku rástli v marci najrýchlejšie od leta minulého roka. Tempo medziročnej miery inflácie zrýchlilo tretí mesiac po sebe, a to na 2,7 percenta z 2,3 percenta vo februári, informoval dnes  Štatistický úrad.

V Českej republike sa spotrebiteľské ceny v marci zvýšili v medziročnom porovnaní ešte rýchlejšie ako na Slovensku. Inflácia v Česku dosiahla tri percentá, čo bol najvyšší medziročný nárast od októbra 2012.

V treťom tohtoročnom mesiaci na Slovensku oproti vlaňajšku stúpli ceny vo všetkých sledovaných sektoroch. Najviac, a to o 4,4 percenta, vzrástli v kategórii alkoholické nápoje a tabak. V tomto roku opäť stúpla spotrebná daň z cigariet.

V marci na 3,5 percenta zrýchlilo tempo medziročného rastu cien potravín, ktoré tak zdraželi najrýchlejšie od vlaňajšieho septembra.

Slovenská centrálna banka vo svojej poslednej prognóze odhadla tohtoročnú infláciu na 2,5 percenta. To by znamenalo, že ceny tovarov a služieb porastú rovnakým tempom ako vlani.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.