Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 10:25 Aktualizované dňa 16.04.2019 o 11:40

Minister Žiga podnikne rázne kroky kvôli predraženiu Mochoviec. Chce zmeny vo vedení elektrární

Minister vyhlásil, že nesúhlasí s tým, aby sa navýšil rozpočet na dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce.

Peter Žiga
Zdroj: TASR

Horúca hydroskúška tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) dopadla nad očakávanie.

V niektorých údajoch dokonca výsledky dvojnásobne prekročili plánované parametre, informoval v utorok minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

​"Predbežné výsledky hovoria o tom, že horúca hydroskúška dopadla nad očakávania," povedal minister. Konečnú správu o výsledkoch testovania reaktora očakáva ministerstvo do konca apríla.

Tlak verejnosti

Minister upozornil, že vzhľadom na tlak verejnosti sú kontroly, na ktoré dohliada Úrad jadrového dozoru, veľmi dôkladné. "Nedovolíme, aby sa s bezpečnosťou hazardovalo, a pokiaľ by sa našli niektoré nedostatky, jadrová elektráreň nebude spustená," dodal Žiga.

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce je v súčasnosti dostavaný na 98 percent a ministerstvo hospodárstva očakáva, že začiatkom leta bude pripravený na zavážanie paliva.

Slovenské elektrárne v pondelok (15. 4.) informovali, že začali poslednú fázu testovania pred uvedením tretieho bloku v elektrárni Mochovce do prevádzky. Oproti harmonogramu trvala horúca hydroskúška o mesiac a pol dlhšie, najmä z dôvodu neplánovanej falošnej aktivácie hasiaceho systému.

Chce zmeny vo vedení

Oneskorenie bude mať vplyv aj na zvýšenie celkového rozpočtu dostavby oboch blokov, a to v predpokladanom objeme 270 miliónov eur. Elektrárne zároveň posunuli predpokladané spustenie bloku do prevádzky o osem mesiacov.

Minister povedal, že štát, ktorý má v SE tretinový podiel, nebude zvýšenie nákladov financovať a požiada majoritného akcionára o personálne zmeny vo vedení elektrární. "Nie je normálne, aby sme na začiatku roka dostali nejaké termíny a po troch mesiacoch boli termíny zmenené," dodal Žiga.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.