Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 15:17

Skupina Penta hlási rekordné zisky. Vlani zarobila 288 miliónov

Penta Investments je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994.

Skupina Penta hlási rekordné zisky. Vlani zarobila 288 miliónov
Zdroj: pentainvestments

Investičná skupina Penta Investments vlani zvýšila čistý zisk o 22 percent na rekordných 288 miliónov eur. Tržby stúpli o desatinu na 7,5 miliardy eur.

Ziskové boli najmä spoločnosti Dr. Max a Penta Real Estate, výsledok pozitívne ovplyvnili tiež Fortuna, poisťovňa Dôvera, Prima banka a Privatbanka. Penta to dnes oznámila v tlačovej správe.

"Vďaka zdravej ziskovosti našich strategických podnikov a tiež dôvere bánk sme mohli do našich firiem investovať vyše 20 miliárd korún (780 miliónov eur), čo je viac ako trojnásobok čistého zisku," uviedol partner Penty Marek Dospiva.

Posilnenie skupiny Dr.Max

Predovšetkým akvizície rumunskej AD Pharma výrazne posilnili skupinu Dr.Max. Tá sa stala s viac ako 2000 lekárňami a celkovými tržbami 2,31 miliardy eur štvrtou najväčšou lekárenskou sieťou v Európe.

Rast tržieb zaznamenala aj stávková Fortuna, ktorá vlani získala spoločnosť Hattrick Sports Group a upevnila tak pozíciu lídra v stredoeurópskom regióne.

V podiele na slovenskom trhu posilnila poisťovňa Dôvera, ktorá získala 50 tisíc nových poistencov, Prima banka sa na Slovensku opakovane stala najrýchlejšie rastúcou bankou roka. Oproti predpokladom sa vlani podľa hovorcu Iva Mravinace nedarilo spoločnostiam EMC a Aero.

Developerské projekty

Developer Penta Real Estate pri medziročnom raste o 23 percent spravoval na konci minulého roka aktíva za 33 miliárd českých korún. Popri ďalších aktivitách začala Penta v Bratislave stavať Nemocnicu novej generácie a pokračovala vo výstavbe rezidenčného projektu Sky Park architektky Zahy Hadid.

​V Prahe dokončila 1. fázu projektu Churchill pri Hlavnej stanice. V druhej polovici roka začala pripravovať predaj piatich administratívnych budov na Waltrovce v pražských Jinoniciach, ktorý realizovala tento rok na konci marca.

Penta Investments je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. Popri realít a developmentu podniká v zdravotníctve, finančných službách, strojárstve, maloobchode a médiách. Celkovo firmy v jej portfóliu zamestnávajú 41 tisíc ľudí. Penta pôsobí v desiatich krajinách a má kancelárie v Prahe, Bratislave a Varšave. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.