Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Dvaja farmári si uplatňujú na jednu plochu dotácie pri čerpaní eurofondov na pôdu. Takýmto prípadom by mal zabrániť nový systém pozemkových úprav. Agrorezort to chce presadiť pri výbere katastrálnych území.


Aké prínosy vzídu z pozemkových úprav:
1. zvýšenie cien pozemkov vlastníkov
2. rozhýbanie trhu s pôdou
3. naštartovanie výstavby na scelených územiach
4. lacnejšie stavby ciest a ďalších zariadení v krajine, ako objektov proti povodniam či proti suchu
5. lepšia ochrana prírody plus zadržiavanie vody v krajine

Dvaja farmári vykážu štátu tú istú plochu, na ktorú potom od Pôdohospodárskej platobnej agentúry žiadajú dotácie. Taká býva realita na Slovensku pri čerpaní eurofondov. Takéto problematické lokality by sa mali ako prvé dostať na zoznam katastrálnych území, v ktorých by mali konečne odštartovať pozemkové úpravy. Návrh opatrení na ich urýchlenú realizáciu predstavila včera ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Podľa nej sa úpravy musia urobiť v 3 103 katastrálnych územiach, keďže doteraz sa realizovali len na 12 percentách Slovenska. „Každý ďalší rok by tak mal štát zafinancovať odštartovanie pozemkových úprav v 120 územiach, a to v priebehu 30 rokov.“ Ročne by na to malo ísť zo štátnej kasy priemerne 30,8 milióna eur.


Návrh opatrení na urýchlené pozemkové úpravy, ktorý predstavila šéfka rezortu, ide do medzirezortného pripomienkového procesu.

Tri kritériá
Neuralgickým bodom sa, najmä podľa zainteresovaných odborníkov, stáva výber u

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.