Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 11:27

Volkswagen Slovakia čaká kľúčový rok. Chce ďalší model

Spoločnosť zverejnila aj hospodárske výsledky za minulý rok, podľa ktorých dosiahla svoj finančný cieľ.

Najväčší slovenský výrobca automobilov Volkswagen Slovakia predstavil svoje plány na najbližšie obdobie. O tom, že spoločnosť má pred sebou kľúčový rok, informovalo vedenie spoločnosti na dnešnej tlačovej konferencii. Cieľom vedenia podniku je uchádzať sa o ďalší model pre bratislavský závod. Ten má dlhodobo zabezpečiť pracovné miesta.

Slovenská automobilka, ktorá od roku 1991 vyrobila na Slovensku viac než 5,5 milióna vozidiel, na výročnej konferencii predstavila Plán 2025 a informovala o hospodárskych výsledkoch za rok 2018.

Snaha zvýšiť efektivitu

Plán 2025 je iniciatíva zastrešujúca všetky aktivity Volkswagen Slovakia, ktoré pomáhajú zvýšiť atraktivitu a konkurencieschopnosť spoločnosti pri rozhodovaní o pridelení výroby nového produktu na koncernovej úrovni. Patria sem tri piliere, na ktoré sa firma aktuálne sústreďuje.

„Jedným z kľúčových faktorov pri rozhodovaní o pridelení výroby je efektivita. Našou úlohou je sústrediť sa po fáze obrovských investícií a viacerých nábehov na sériovú výrobu s jasným zreteľom na cieľ značky, zvýšiť efektivitu podniku do roku 2025 o 30 percent.

Volkswagen Slovakia si predsavzal naplniť ho z veľkej časti už v rokoch 2019 až 2020. Prispieť k tomu môže svojou angažovanosťou každý jeden z nás,“ uviedol Oliver Grünberg, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia. Zároveň podotkol, že spoločnosť chce aj naďalej zostať dobrým a sociálnym zamestnávateľom.

K zvýšeniu atraktivity bratislavského závodu v koncerne by prispelo zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. V závode sa v minulom roku vyrobilo viac než 400-tisíc vozidiel. Novinkami v produktovom portfóliu boli napríklad tretia generácia Volkswagen Touareg a nový model Audi Q8.

Hospodárske výsledky

Karen Kutznerová, členka predstavenstva Volkswagen Slovakia pre finančnú oblasť informovala o hospodárskych výsledkoch spoločnosti za rok 2018. Podľa jej slov spoločnosť dosiahla svoj finančný cieľ. Obrat spoločnosti dosiahol vlani celkovo 10,4 miliardy eur a zisk pred zdanením 301 miliónov eur. Od svojho vzniku investovala firma na Slovensku viac než 4,5 miliardy eur.

V predošlých rokoch smerovali investície do výroby a rozširovania závodu. Do prevádzky boli uvedené karosáreň Audi, ako aj karosáreň a montážna hala Porsche a do existujúcej výroby boli integrované viaceré nové modely. Po nábehových rokoch sa chce spoločnosť sústrediť na sériovú produkciu a štandardizáciu výrobných procesov. Tomu zodpovedá aj výška investícií v roku 2018 na úrovni 181 miliónov eur.

Vyše 99 percent obratu z výroby vozidiel bolo exportovaných do viac ako 150 krajín celého sveta. Najväčší objem dodávok, 22 percent, smeroval do Číny. Na druhom mieste je USA s 18 percentami a na treťom Nemecko so 14 percentami. Spoločnosť nakúpila vlani od slovenských dodávateľov materiál pre výrobu vozidiel v hodnote 2,5 miliardy eur.

Priemerný hrubý mesačný príjem bez započítania manažmentu spoločnosti je vo Volkswagen Slovakia 1954 eur. To je o 93 percent viac v porovnaní s priemernou hrubou mesačnou mzdou v národnom hospodárstve. Firma zamestnávala ku koncu roka 2018 takmer 15-tisíc zamestnancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.