Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 12:01

Srbsko zaplatí Slovensku milióny. Časť dlhu mu bude odpustená

Celkový dlh Srbska voči Slovensku je v súčasnosti vrátane úrokov 24,73 milióna dolárov.

Srbsko zaplatí Slovensku milióny. Časť dlhu mu bude odpustená
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko odpustí Srbsku dve tretiny dlhu pochádzajúceho zo začiatku 90. rokov a preferuje jednorazové vyrovnanie istiny zvyšnej časti dlhu vo výške 7,21 milióna dolárov (6,37 milióna eur). Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

Slovensko je vlastníkom pohľadávky po bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republike (ČSFR) voči bývalej Socialistickej Federatívnej Republike Juhoslávie (SFRJ) vo výške istiny necelých 20 miliónov dolárov. Vrátane úrokov táto pohľadávka narástla ku koncu minulého roka na viac ako 70 miliónov dolárov.

Dohoda na splatení dlhu

Pohľadávka vznikla z dôvodu predbežného vykonávania Platobnej dohody medzi vládou ČSFR a Zväzovou výkonnou radou Skupštiny SFRJ.

Slovensko sa na splátke dlhu dohodlo so Srbskom, s ostatnými nástupníckymi krajinami SFRJ zatiaľ takáto dohoda neexistuje, nakoľko nie je schválená dohoda o definitívnom rozdelení dlhu SFRJ.

Srbsko zaplatí Slovensku milióny

Celkový dlh Srbska voči Slovensku je v súčasnosti vrátane úrokov 24,73 milióna dolárov. V zmysle podmienok Parížskeho klubu Slovensko odpustí Srbsku dve tretiny dlhu.

Zostatok vo výške 8,41 milióna dolárov navrhlo Srbsko splatiť počas dvoch desaťročí, alebo jednorazovo do 45 dní. Podmienkou je však zníženie sumy na výšku čistej súčasnej hodnoty uznaného dlhu.

Tá je 7,21 milióna dolárov. Splátka dlhu zo strany Srbska bude podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy príjmom štátnych finančných aktív.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.