Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 00:00

Štát môže Enel žalovať. Za omeškanie Mochoviec

Elektrárňam hrozí, že za omeškania nebudú schopné splácať úvery.

Štát môže Enel žalovať. Za omeškanie Mochoviec

Ak Enel požičia 700 miliónov eur na dostavbu Mochoviec a stihne tretí blok spustiť do konca tohto roka, štát firmu nezažaluje za pochybné manažérske rozhodnutia z minulosti. Tak znela podmienka v dohode, ktorú štát podpísal so zástupcami talianskej firmy vlani koncom augusta. Tento týždeň táto klauzula prestala platiť – elektrárne ohlásili predraženie a omeškanie dostavby. Zároveň polícia obvinila dvoch exriaditeľov spoločnosti z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Ak sa teda stavba naozaj omešká, štát bude môcť Talianov žalovať. Elektrárňam totiž hrozí, že nebudú schopné splácať záväzky voči bankám.


Nový harmonogram podmienky nespĺňa
„Dohoda je podmienená tým, že dôjde k dostavbe elektrárne v stanovených termínoch, čomu aktualizovaný harmonogram nenasvedčuje. Ak nominanti Enelu nezabezpečia dodržanie termínov, štát prestáva tento bod zaväzovať,“ uviedol pre HN Maroš Stano, hovorca rezortu hospodárstva.


Omeškanie je zlou správou pre Slovenské elektrárne, ktoré potrebujú rýchle príjmy z nových blokov atómky. Najmä preto, že ich hospodárske výsledky sa pohybujú v červených číslach. Už vlani na jeseň rezort financií odhadoval ich straty vo výške 21,3 milióna eur, na konci tohto roku má mínus narásť až na 246 miliónov. A výška úveru, ktorý majú elektrárne v komerčných bankách, v roku 2017 predstavovala 2,47 miliardy eur. Hoci oficiálnu účtovnú závierku za rok 2018 ešte elektrárne nemajú vyhodnotenú, podľa informácií HN sa dlžná suma vyšplhala na takmer tri miliardy.


Aby mohli pokračovať v dostavbe, museli preto elektrárne minulý rok odložiť splatnosť úverov a požičať si od Enelu. „Boli splnené všetky odkladacie podmienky na predĺženie splatnosti úverov do roku 2025 v komerčných bankách a na poskytnutie úveru 700 miliónov eur od akcionára Slovak Power Holding,“ priblížil generálny riaditeľ elektrární Branislav Strýček. Úver od Enelu majú splatiť do roku 2027. Ako doplnil Strýček, splácanie záväzkov voči veriteľom je závislé od vývoja ceny elektriny na trhu. Zisky však prídu až po tom, ako nové bloky elektrinu začnú vyrábať.


Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk vysvetlil, že pri akejkoľvek stavbe je posúvanie termínov problém, nieto ešt

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.