Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 00:00

Vláda má plán, ako udržať automobilky na Slovensku (prehľad)

  • Automobilky sa dlhodobo sťažujú, že vláda prijíma zákony, ktoré nepredvídateľne a skokovo zvyšujú ich náklady.
  • Kabinet preto prijme 21 opatrení, ktoré majú situáciu zlepšiť.
  • Prinášame vám prehľad hlavných opatrení na podporu automobiliek.

Lacnejšia elektrická energia

Nový plán podpory automobilového priemyslu zahŕňa aj zlacnenie elektriny pre automobilky. Dnes totiž štát pomáha vybraným veľkým priemyselným výrobcom, ako sú napríklad U. S. Steel či Slovalco, s účtami za elektrinu, aby ich tak motivoval ostať na Slovensku a nepresunúť výrobu do inej krajiny. V tomto roku na kompenzácie štát vyčlenil z rozpočtu 40 miliónov eur.

Podľa včera schváleného plánu by sa po novom podpora mala rozšíriť aj o automobilky. Minister hospodárstva Peter Žiga sa po rokovaní vlády vyjadril, že balík peňazí na tieto kompenzácie plánujú zvýšiť a malo by ísť o ďalších 40 miliónov eur. Prevedenie do praxe však bude závisieť ešte od rozhodnutia rezortu financií.

Zvýšenie superodpočtu na výskum

Bariérou rozvoja automobilového priemyslu je nízka úroveň výskumno-vývojových aktivít, rozvoja aplikovanej vedy, výskumu a inovácií a sieťovania aktérov. Práve to má podporiť takzvaný superodpočet. Kým doteraz sa pohyboval na úrovni sto percent, teraz sa významne zvýši. V tomto roku stúpne na 150 percent a v budúcom roku až na 200 percent.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.