Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 10:29

Východ dostane nové vlaky. Prepoja Slovensko s Ukrajinou

Nové spojenia začnú jazdiť od spustenia nového grafikonu v júni tohto roku.

Východ dostane nové vlaky. Prepoja Slovensko s Ukrajinou
Zdroj: TASR

Na východe Slovenska pribudnú nové vlaky. Štyri páry vlakov spúšťa Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR na trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany.

Ďalšie dva páry spoja Košice a Mukačevo na Ukrajine. Informovala o tom hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká. Vlaky začnú premávať od letnej zmeny grafikonu, od 9. júna tohto roka.

Nové spojenia sú výsledkom spoločnej dohody o obnovení osobnej železničnej dopravy na oboch stranách. "Som rád, že sa nám relatívne rýchlo podarilo nasadiť nové vlaky, ktoré určite pomôžu celému regiónu. Nové železničné spojenie medzi Mukačevom a Košicami pomôže zlepšiť dopravu a zatraktívni tento región pre turistov. To, samozrejme, prinesie aj viac lepších pracovných miest," skonštatoval minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Bánovce nad Ondavou a Veľké Kapušany budú vlaky spájať počas pracovných dní. Nové spoje majú podľa hovorkyne zjednodušiť dochádzanie najmä študentom a pracujúcim, čomu boli prispôsobené aj časy príchodov a odchodov. Nadväzovať budú aj na ďalšie regionálne vlaky, čo by malo cestujúcim umožniť rýchly presun z Košíc a Humenného aj späť.

Vlaky na trati Košice – Mukačevo budú od júna premávať denne. Ako zdôraznila Ducká, obsluhovať nebudú len tieto mestá, ale cestujúcim umožnia prestúpiť na diaľkové spoje smerom na západ, respektíve východ.

"Vlaky budú mať zabezpečené prípoje na ukrajinskej strane smerom na Odesu, Kyjev, Charkov a Ľvov, na slovenskej bude možné prestúpiť na Prešov, Bratislavu a Prahu," priblížila hovorkyňa.

Zároveň upozornila, že pri prechode štátnou hranicou musia byť dodržané všetky podmienky pre vstup na územie druhej krajiny, pričom pre Slovensko súčasne platia aj pravidlá vstupu do schengenského priestoru. "Cestujúci preto musia rátať aj s hraničnými kontrolami, a to v Čiernej nad Tisou a v ukrajinskom Čope," dodala Ducká.

Vlaky na Ukrajinu budú zabezpečované slovenskou súpravou. Keďže zo Slovenska do Mukačeva je vedená aj trať tzv. normálneho rozchodu, v týchto vlakoch nebude podľa rezortu dopravy potrebné presadať ani vymieňať podvozky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.