Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 17:24

Na Slovensko smeruje nekvalitná ruská ropa, Bielorusku už spôsobila problémy

Bielorusko kvôli nízkej kvalite ropy, ktorá zastavila export bieloruských ropných produktov, žiada miliónové kompenzácie od Moskvy.

Na Slovensko smeruje nekvalitná ruská ropa, Bielorusku už spôsobila problémy
Zdroj: Reuters

Bielorusko má výhrady voči kvalite ruskej ropy, od Moskvy žiada miliónové kompenzácie. Pred nízkou kvalitou ropy varovalo aj Slovensko.

Krajina totiž pozastavila export ropných produktov, benzínu a motorovej nafty na Ukrajinu, do Poľska a pobaltských krajín z dôvodu nízkej kvality ruskej ropy.

Ruská ropa je kontaminovaná nadmernou hladinou organického chloridu. Zistilo sa, že obsahuje až 17-násobok normálnej hladiny chloridov. Uvedená látka sa používa na zvýšenie produkcie ropy. Pred transportom je však potrebné ju od ropy oddeliť, pretože môže poškodiť rafinérie.

Problém s kvalitou ropy agentúre Reuters potvrdilo ruské ministerstvo energetiky. Oznámilo, že monopolný prevádzkovateľ ropovodov Transnefť sa snaží problém odstrániť čo najskôr.

Bielorusko je hlavnou tranzitnou krajinou pre dodávky ropy do Európy. Cez ropovod Družba, ktorý prechádza Bieloruskom, ruská ropa smeruje aj na Slovensko. Bielorusko kvôli nízkej kvalite ropy, ktorá zastavila export bieloruských ropných produktov, žiada miliónové kompenzácie od Moskvy, informuje Denník N.

Nekvalitná ropa smeruje na Slovensko

Transpetrol, ktorý je jediným prevádzkovateľom ropovodného systému na Slovensku, bol informovaný bieloruskou stranou, že k nám smeruje nekvalitná ropa.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.