Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2019, 13:19

Rast dlhu v zdravotníctve pokračuje, nepomohlo ani oddlženie nemocníc

Dôvodom ďalšieho rastu dlhu je najmä stúpajúca zadlženosť štátnych zdravotníckych zariadení, hlavne voči dodávateľom liekov a zdravotníckeho materiálu.

Univerzitná nemocnica Bratislava
Zdroj: unb.sk

Rast dlhov zdravotníckych zariadení vrátane najväčších nemocníc na Slovensku na ďalší rekord za posledné roky nezastavil ani vládny program oddlženia nemocníc.

Vyplýva to z analýzy ministerstva zdravotníctva. Celkový objem záväzkov v zdravotníctve stúpol ku koncu vlaňajška medziročne o 3,5 percenta na 1,51 miliardy eur.

Dôvodom ďalšieho rastu dlhu je najmä stúpajúca zadlženosť štátnych zdravotníckych zariadení, hlavne voči dodávateľom liekov a zdravotníckeho materiálu.

Vlani 13 najväčších slovenských nemocníc znížilo celkovú stratu na 13,5 milióna eur zo 110 miliónov eur, bez zohľadnenia oddlženia by ich strata naopak v minulom roku stúpla. Vďaka štátnemu programu oddlženia mierne klesli záväzky zdravotníckych zariadení po lehote splatnosti. 

Vysoké výdavky na personál

Hospodárenie slovenských nemocníc negatívne ovplyvňuje napríklad vysoký podiel výdavkov na personál, ktorý dosahuje až 59 percent celkových nákladov najväčších nemocníc.

Stúpajúce prevádzkové náklady nedokázali pokryť ani vyššie platby od zdravotných poisťovní v čase nízkej nezamestnanosti. Okrem toho nemocnice musia investovať do rekonštrukcie budov a do opráv zastaranej techniky.

Výstavba novej nemocnice

Slovenská vláda pripravuje v Bratislave výstavbu novej modernej nemocnice. Projekt ale zdržali námietky jedného z účastníkov tendra na búranie  rozostavaného zdravotníckeho zariadenia, kde by mala byť nová štátna nemocnica postavená.

​Medzitým veľkú nemocnicu začala stavať finančná skupina Penta, ktorá podniká aj v zdravotníctve a ktorá skôr v tomto týždni odmietla ponuku slovenskej vlády na predaj projektu svojej budovanej nemocnice štátu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.