Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2019, 15:49 Aktualizované dňa 26.04.2019 o 16:29

Slovnaft reaguje na zastavenie dodávok ropy z Ruska: Povedal, na ako dlho máme zásoby

Rafinéria Slovnaft je v prevádzke a spracováva ropu.

Slovnaft reaguje na zastavenie dodávok ropy z Ruska: Povedal, na ako dlho máme zásoby
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Energetická bezpečnosť štátu je zabezpečená, Slovensko má v prípade potreby k dispozícii zásoby ropy na 92,6 dňa. Slovensko sa včera pridalo ku krajinám, ktoré zastavilo dodávky kontaminovanej ruskej ropy.  

Vo štvrtok spoločnosť Transpetrol uzatvorila ropovodnú sieť, potom čo spoločnosť Slovnaft odmietla akceptovať problematickú ropu vzhľadom na možné poškodenie technologických zariadení v rafinérii. Situácia je v súčasnosti monitorovaná a plne pod kontrolou, píše sa v stanovisku zainteresovaných strán.

Ruská ropa je kontaminovaná nadmernou hladinou organického chloridu. Zistilo sa, že obsahuje až 17-násobok normálnej hladiny chloridov. Uvedená látka sa používa na zvýšenie produkcie ropy. Pred transportom je však potrebné ju od ropy oddeliť, pretože môže poškodiť rafinérie. 

Rusko prisľúbilo, že v pondelok pustí do ropovodu Družba čistú ropu. Uviedol to podpredseda ruskej vlády Dmitrij Kozak. Čistá ropa by sa mala podľa odhadov dostať na Slovensku za štyri až päť dní. 

Slovnaft je v prevádzke

Slovnaft ubezpečil, že energetická bezpečnosť štátu je zabezpečená a Slovensko má v prípade potreby k dispozícii zásoby ropy na 92,6 dňa.

Rafinéria Slovnaft je v prevádzke a spracováva ropu, prepravca ropy - spoločnosť Transpetrol - úzko koordinuje postup s prepravnými spoločnosťami a odberateľmi za účelom obnovenia dodávok.

Na zastavenie dodávok ropy je rafinéria pripravená reagovať použitím vlastných zásob suroviny, tak aby nebolo ohrozené zásobovanie trhov s palivami a ropnými produktmi. Zároveň v rafinérii dnes začínajú dlhodobo plánované generálne revízie, počas ktorých sa spracováva menej ropy a rafinéria je predzásobená ropnými produktmi.

​Uviedol to v súvislosti s kontaminovanou ruskou ropou v spoločnom vyhlásení Ministerstva hospodárstva SR, Správy štátnych hmotných rezerv SR, Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov, spoločností Slovnaft a Transpetrol Anton Molnár, hovorca Slovnaftu. 

Stopku dalo aj Česko

​Stopku ruskej rope dalo dnes aj Česko. Litvínovská rafinéria v Česku má zásoby na sedem dní. Po tomto dátume bude mať dva varianty.

Buď sa bude musieť rafinéria odstaviť alebo budú musieť začať využívať zásoby hmotných rezerv, povedal predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Pavel Švagor. 

Tlak na rast cien

Analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak odhaduje, že „kontaminovaných mohlo byť približne 700 tisíc barelov ropy. Rafinérie v strednej Európe a v Nemecku musia narýchlo získať ropu z iných zdrojov. Krátkodobo to vytvorí na niekoľko dní mierny tlak na rast cien ropy v Európe."

Cena ropy je v súčasnosti na polročných maximách. Cena ropy Brent včera vzrástla nad 75 dolárov za barel (159 litrov), prvýkrát v tomto roku.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.