Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2019, 00:00

Expanziu za hranice brzdí najmä byrokracia

Slovenské malé a stredne veľké spoločnosti pôsobia v zahraničí málo. Brzdia ich najmä nesúrodé pravidlá.

Expanziu za hranice brzdí najmä byrokracia
Zdroj: TASR

Brány polmiliardového spotrebiteľského trhu sa naším vstupom do Európskej únie mali otvoriť aj podnikateľom. Často spomínaná voľnosť pri pohybe tovarov je však výsadou skôr pre podnikateľské giganty než pre drobné firmy a živnostníkov. Na slovenské spoločnosti s menej ako 250 zamestnancami v roku 2004 pripadlo 26,6 percenta z celkového exportu. Na porovnanie, tento podiel v roku 2017 narástol na rovných 28 percent. To je tretia najnižšia cifra spomedzi krajín EÚ.

„Voľný trh je tak trocha mýtický termín. Trh EÚ, s tisíckami regulácií a nariadení, je len jeho tieňovým obrazom,“ hovorí ekonomický analytik Martin Vlachynský z inštitútu INESS. Regulácie sú pritom podľa neho najdrahšie práve pre malých podnikateľov, pretože si často vyžadujú nákup dodatočných technológií či špecializovaných zamestnancov.

Nenaplnené očakávania
Pre malé a stredné podniky sprevádzal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.