Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2019, 20:50

Dodávky ropy by mali byť obnovené v polovici mája, oznámil Slovnaft

Podľa Bieloruska si plné obnovenie prevádzky vyžiada najmenej šesť mesiacov.

Dodávky ropy by mali byť obnovené v polovici mája, oznámil Slovnaft
Zdroj: archív

Dodávky nekontaminovanej ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba by mali byť obnovené od polovice mája. Uviedla to dnes podľa agentúry Reuters ropná rafinéria Slovnaft.

​Do ropovodu, ktorým tečie ropa z Ruska aj na Slovensko, sa minulý týždeň dostala ropa znečistená organickým chloridom. Ten môže poškodiť rafinérie. Krajiny napojené na ropovod preto dovoz ruskej ropy zastavili.

Spoločnosť Slovnaft uviedla, že sa dnes s ruským ministerstvom energetiky a tranzitnými spoločnosťami zo Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a Ruska dohodla na krokoch, ktoré majú zaručiť požadovanú kvalitu dodávok ropy od polovice mája.

Ropovod Družba sa v Bielorusku rozdeľuje na dve vetvy - severná vedie do Poľska a Nemecka, južná potom cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky.

Kapacita ropovodu predstavuje až jeden milión barelov ropy denne, čo je zhruba jedno percento globálneho dopytu. Podľa Bieloruska si plné obnovenie prevádzky vyžiada najmenej šesť mesiacov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.