Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2019, 09:34

Objem hypoték bol najvyšší, odkedy regulátor zatiahol brzdu

V marci si Slováci požičali od bánk na bývanie trištvrte miliardy eur, sadzby zostávajú nízke.

Objem hypoték bol najvyšší, odkedy regulátor zatiahol brzdu
Zdroj: Pavol Funtál

Banky poskytli Slovákom na bývanie v marci rovných 750 miliónov eur. Je to najvyššie číslo, odkedy v júli minulého roka spustila NBS sériu opatrení na zamedzenie nadmerného zadlžovania. Medziročné nárasty badať od začiatku roka, hoci vlani o takomto čase ešte reštrikcie neplatili.

​Blízko rekordných miním sa drží aj priemerná úroková sadzba, tá bola v marci 1,36 percenta. Najnižšia bola v novembri 2018 a to na úrovni 1,34 percenta. Následne došlo k miernemu rastu, ECB oznámila v decembri zastavenie programu nákupu aktív a naznačila, že po lete by mohla zvyšovať základné sadzby.

Zdroj: NBS

V marci však ECB pod vplyvom ekonomického vývoja uviedla, že bude pokračovať v treťom kole takzvaného TLTRO – čo sú dlhodobé pôžičky bankám a že základné sadzby zostanú na nízkych úrovniach aspoň do konca tohto roka. To by sa mohlo prejaviť na tom, že úvery na bývanie zostanú lacné. Ak ich bude niečo zdražovať, nie cena peňazí, ale vyššie rizikové vankúše, ktoré si banky budú vytvárať v reakcii na možnú realitnú bublinu.

S cieľom zastaviť nadmerné zadlžovanie pristúpila Národná banka k sérii opatrení, ktoré spustila v júli 2018, zavádzané sú v štyroch fázach.

Po novom celkové zadlženie nesmie presiahnuť osemnásobok ročného príjmu. Nad túto hranicu môžu banky poskytnúť aktuálne len desatinu úverov, po 1. júli 2019 už len päť percent a ďalších päť percent pre klientov do 35 rokov s príjmom neprevyšujúcim 1,3-násobok priemernej mzdy, pričom celkové zadlženie týchto žiadateľov nesmie byť vyššie ako deväť násobok ich príjmu.

Regulátor úplne zastaviť aj takzvané 100 percentné hypotéky, keď si klient požičal celú výšku založenej nehnuteľnosti. Štandardná hypotéka má byť pod 80 percent zálohu. Vyšší pomer takzvaného LTV v rozmedzí 80 až 90 percent môžu banky poskytnúť aktuálne len v štvrtine prípadov a od 1. júla, keď začne platiť posledná séria opatrení, len pri pätine prípadov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.