Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2019, 09:56

Bývanie na Slovensku zdraželo, ceny bytov a domov sú najvyššie za viac ako desať rokov

Meter štvorcový v bytoch a domoch na Slovensku stál v prvom kvartáli v priemere 1494 eur.

Bývanie na Slovensku zdraželo, ceny bytov a domov sú najvyššie za viac ako desať rokov
Zdroj: Archív HN

Bývanie na Slovensku v prvom tohtoročnom štvrťroku zdraželo na viac ako desaťročné maximum. Tempo medziročného rastu cien bytov a domov však mierne zvoľnilo. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska.

Meter štvorcový v bytoch a domoch na Slovensku stál v prvom kvartáli v priemere 1494 eur, teda najviac od tretieho štvrťroku 2008. V medziročnom porovnaní ceny stúpli o sedem percent, v poslednom štvrťroku vlaňajška sa zvýšili o 7,6 percenta.

"Aktuálny vývoj priemernej ceny bývania je v rastovej fáze, ale je v relatívnom súlade s vývojom výkonnosti ekonomiky a príjmovej situácie domácností. Objavujú sa však signály, že v niektorých krajoch sa výška úverových prostriedkov, potrebných na obstaranie bývania, dostáva na hranicu finančných možností domácností ," uviedli v komentári analytici NBS.

Za svojim vrcholom z roku 2008 priemerná cena bývania na Slovensku zaostáva len o 3,5 percenta.

Samotné byty pritom zdraželi na nové maximum. Tradične najdrahšie bývanie je s odstupom v Bratislavskom kraji, kde je aj najvyššia životná úroveň z celej krajiny.

NBS vlani v lete sprísnila pravidlá poskytovania úverov, a to vrátane hypoték. Cieľom opatrenia je okrem iného zamedziť výraznému zadlžovaniu ľudí v porovnaní s ich príjmami.

Práve pôžičky na financovanie kúpy vlastného bývania prispeli k rastúcemu dlhu Slovákov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.