Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2019, 00:00

Štátu hrozí, že sa dlh dvojnásobne predraží

Ak vláda neprijme opatrenia na zníženie dlhu, úroky, za ktoré si požičia Slovensko, budú výrazne vyššie.

Štátu hrozí, že sa dlh dvojnásobne predraží
Zdroj: Dreamstime

Splácanie slovenského dlhu nás môže už o pár rokov vyjsť takmer dvojnásobne drahšie ako teraz. Ak naň v tomto roku dáme necelú miliardu, v roku 2035 by to mohlo byť už 1,7 miliardy eur. Iba na úroky tak poputuje viac peňazí, ako je rozpočet ministerstva zdravotníctva na tento rok. To na svoj chod minie 1,17 miliardy eur. Celá situácia by sa však dala zvrátiť a na úroky by sme o 15 rokov mohli dávať ešte menej ako dnes a ušetrené peniaze investovať napríklad do zdravotníctva. Vláda by však musela prijať opatrenia, ktoré by zlepšili stav verejných financií.


Potrebujeme dve miliardy
Tento scenár vyplýva z najnovšej správy o dlhodobej udržateľnosti verejných financií, ktorú včera predstavila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Ako sa uvádza v dokumente, dlhodobá udržateľnosť sa opäť zhoršila. Ak chceme, aby sa náš dlh držal na bezpečných hodnotách, treba prijať opatrenia vo výške 1,32 percenta HDP. V tomto čísle však ešte nie sú započítané dosahy zákona, ktorý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.