Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2019, 10:25 Aktualizované dňa 03.05.2019 o 13:37

Nechcem urážať analytikov, ale mýlili sa, reaguje Danko na využitie rekreačných poukazov

Podľa štatistík, ktoré ukázal štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček, vzrástol počet turistov vo februári medziročne o 10,4 percenta.

Rekreačné poukazy priniesli zlepšenie cestovného ruchu na slovensku a prínos peňazí do štátneho rozpočtu. Na brífingu to vyhlásil šéf parlamentu a SNS Andrej Danko.

"Nechcem uraziť analytikov ani úradníkov, ale aj samotný minister financi povedal, že musí uznať, že sa mýlili. Analytici totiž tvrdili, že tieto poukazy prinesú výpadok peňazí pre rozpočet, ale opak je pravdou," tvrdí Danko.

Pozitívny trend

Podľa štatistík, ktoré ukázal štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček, vzrástol počet turistov vo februári medziročne o 10,4 percenta. "Trend by mohol pokračovať. Je to práve vďaka tomu, že sa podarilo znížiť DPH na ubytovacie služby," povedal Ďurček.

Danko tvrdí, že malé penzióny a hotely by krachovali, keby sme neznížili DPH. "Nerástol by počet ubytujúcich. Boli by v bankrote, nehovoriac o iných efektoch. Náš sen je aj znížiť DPH na stravovacie zariadenia," skonštatoval Danko.

Danko zopakoval, že v parlamente je už podaný návrh na príspevok na šport. "Ak vaše maloleté dieťa pravidelne športuje, zamestnávateľ vám bude môcť prispieť na športovú aktivitu malého dieťata. Takýto príspevok bude dobrovoľný," povedal Danko. 

Ak by pokračoval trend, aký bol na Slovensku z pohľadu domáceho cestovného ruchu pre zavedením rekreačných poukazov, malé penzióny či hotely by podľa Danka krachovali. Zdôraznil, že opozícia kritizovala rekreačné poukazy, ich tvrdenia sa však ukázali ako nepravdivé.

Ďalšie plány

Poukazy by chceli národniari v budúcnosti presadiť aj pre podniky, ktoré majú menej ako 49 zamestnancov. Do Národnej rady (NR) SR už zároveň podali návrh na tzv. športové poukazy, ktoré by mali fungovať na podobnom princípe.

Danko poznamenal, že SNS pripravuje aj ďalšie daňové nástroje. "Náš sen je aj znížiť DPH na stravovacie zariadenia, a najmä ubytovacie služby, v celom rozsahu vrátane stravy," dodal.

Rekreačné poukazy je možné využiť od januára tohto roka. Príspevok na rekreáciu zamestnancov je vo výške 55 percent oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne.

Povinnosť poskytovať zamestnancom tento príspevok majú len firmy s viac ako 49 zamestnancami. Nárok naň má pritom len človek, ktorý vo firme odpracoval najmenej 24 mesiacov. Pre zamestnávateľov so 49 zamestnancami a menej je možnosť poskytnúť rekreačný poukaz dobrovoľná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.