Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2019, 12:32

Slovensko patrí k svetovej špičke v robotizácii, tvrdí Raši

Ešte rýchlejšiemu napredovaniu v moderných trendoch zatiaľ bráni nízky záujem študentov o technické odbory.

Slovensko patrí k svetovej špičke v robotizácii, tvrdí Raši
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Digitalizácia, automatizácia a robotizácia nie sú niečím, čo v budúcnosti príde, ale sú už súčasnosťou slovenskej ekonomiky. Slovensko s počtom viac ako 150 robotov na 10-tisíc pracovníkov patrí k svetovej špičke, no zároveň je podľa OECD jednou z najohrozenejších krajín z hľadiska nastupujúceho priemyslu 4.0., upozornil na zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Podľa údajov združenia Medzinárodnej federácie robotiky (IFR) sa v roku 2017 celosvetový predaj robotov zvýšil o 30 percent na 381 335 kusov, pričom v Európe sa spustilo do prevádzky 66 300 nových priemyselných robotov. Slovensko uvádza ročenka IFR v súvislosti s rastom počtu robotov najmä v elektrotechnike.

Ešte rýchlejšiemu napredovaniu v moderných trendoch však zatiaľ bráni relatívne nízky záujem študentov o technické odbory.

"Musíme pripravovať mladú generáciu na technicky náročné pracovné pozície, posilňovať digitálne zručnosti a na trhu vzdelávania budeme musieť pristúpiť k zmenám, ktoré možno nebudú vnímané pozitívne, ale ktoré v budúcnosti zabezpečia to, že budeme mať dostatok mladých vyštudovaných ľudí pre potreby trhu práce," povedal Raši.

Pôvodné piliere hospodárstva totiž podľa vicepremiéra Slovensku v budúcnosti nebudú stačiť. Raši pripomenul analýzu OECD, ktorá Slovensko zaradila medzi najohrozenejšie krajiny z hľadiska nastupujúceho priemyslu 4.0. Ohrozené je každé tretie pracovné miesto. Nevyhnutné preto budú ďalšie investície do znalostnej ekonomiky a do digitálnych zručností.

Zásadný význam pre slovenskú ekonomiku má strojársky a automobilový priemysel.

"Sú to však zároveň odvetvia, ktoré prejdú v najbližších rokoch výraznými zmenami, ktoré môžu mať potenciálne deštrukčný dopad na trh práce, ako ho vnímame teraz a na ekonomickú výkonnosť. Preto ich zasadenie do nového digitálneho ekosystému musí byť pre nás kľúčové, ak nechceme zostať montážnou dielňou Európy," dodal Raši.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.