Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2019, 17:23

Rakúsko je proti dostavbe elektrárne Mochovce, vyhlásil Kurz

Rakúska vláda sa obáva predovšetkým o bezpečnosť nových reaktorových blokov 3 a 4.

Rakúsko je proti dostavbe elektrárne Mochovce, vyhlásil Kurz
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce zabrániť dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. "V rozhovore so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim som jasne dal najavo bezpečnostné obavy Rakúska a snažil som sa ho od dostavby (elektrárne Mochovce) odradiť," napísal dnes Kurz na svojom twitterovom účte.

Kurz a ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová (obaja z Rakúskej ľudovej strany ÖVP) navyše vo verejnoprávnom rozhlase ORF požadovali, aby kontroverzný projekt výstavby ďalších dvoch blokov v Mochovciach preskúmali experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), uviedla agentúra APA.

Rakúska vláda sa obáva predovšetkým o bezpečnosť nových reaktorových blokov 3 a 4 rozostavaných v elektrárni v Mochovciach.

Tá je vzdialená zhruba 100 kilometrov od rakúskych hraníc. Množstvo bývalých pracovníkov a inžinierov sa začiatkom apríla obrátilo na rakúsku ekologickú organizáciu Global 2000 s varovaním pred závažnými chybami projektu dostavby Mochoviec.

Slovenský úrad jadrového dozoru zatiaľ ešte neudelil povolenie na uvedenie oboch reaktorov do prevádzky. Pretože ešte neboli odstránené všetky chyby, môže sa povolenie na spustenie oboch nových blokov podľa dozorného úradu pretiahnuť ešte o niekoľko mesiacov.

Kritiku od rakúskej organizácie Global 2000 však slovenský dozorný úrad odmietol ako "nekompetentnú".

Prvé dva bloky jadrovej elektrárne v Mochovciach boli uvedené do prevádzky v rokoch 1998 a 1999 a už 20 rokov pracujú bez poruchy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.