Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2019, 00:00

Smer dá matkám o 150 eur viac

Politici sa na Koaličnej rade dohodli na sociálnych opatreniach, do parlamentu pôjdu v júni.

Smer dá matkám o 150 eur viac
Zdroj: TASR

Zákon o rozpočte na tento rok počítal ešte s tým, že práve rok 2019 bude obdobím najväčšieho hospodárskeho rozmachu. Ekonomika mala narásť o 4,5 percenta, čo by bol najväčší nárast HDP za deväť rokov. Najnovšie prognózy už však hovoria iba o 3,5-percentnej expanzii. Splniť vytýčené rozpočtové ciele bude teda pre rezort financií náročné. Koaliční partneri navyše prichádzajú s ďalšími opatreniami, ktorých cena by mohla presiahnuť miliardu eur. O ich konečnej podobe včera rokovali na Koaličnej rade, avšak konečnú podobou stále neprezradili. „Nerád by som hovoril za ostatných koaličných partnerov, každý si ich odprezentuje sám,“ uviedol na neskoršej tlačovej konferencii premiér Peter Pellegrini. O návrhoch by mal parlament hlasovať už v júni, definitívne schválené by mali byť v septembri.


Zároveň dodal, že „sa nachádzame v rozumnom kompromise a výsledná suma by mohla byť veľmi dobre zvládnuteľná pri príprave rozpočtu na rok 2020 tak, aby sme neprekročili sankčné pásma.“ To, či sa však naďalej počíta s prebytkovým hospodárením, však nepotvrdil. Otázka zafinancovania opatrení bude podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Tomáša Púchleho kľúčová. „Slovensku trvalo roky, než sa ná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.