Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2019, 00:00

Z každého bruselského eura ostane v ekonomike 67 centov

Aj krajiny, ktoré sú čistými platcami do európskeho rozpočtu, benefitujú zo silnejšieho dopytu.

Z každého bruselského eura ostane v ekonomike 67 centov
Zdroj: Reuters

Keby Slovensko použilo všetky eurofondy, ktoré k nám tento rok pritečú, mohli by sme „zadarmo“ prevádzkovať ministerstvo obrany. To totiž minie približne 1,67 miliardy eur, čo je aj výška eurofondov rozpočtovaných na rok 2019. Na budúci rok k nám Brusel pošle až 2,82 miliardy eur. Za to by sa dal zaplatiť všetok textil dovezený na Slovensko v priebehu jedného roka a ešte by niekoľko stoviek miliónov ostalo navyše. Prípadne by každý pracujúci mohol dostať jednu priemernú mzdu navyše.


Takéto prepočty, pochopiteľne, slúžia len na lepšiu ilustráciu objemu peňazí, ktoré nám Brusel posiela. Aký je však ekonomický prínos redistribúcie európskych zdrojov?

Priemerný benefit
Analytická štúdia a sprievodný komentár Národnej banky o benefitoch eurofondov z apríla 2017 odhadujú, že približne dve tretiny z hodnoty eurofondov sa premietne aj do tvorby HDP. „Z jedného eura EÚ zdrojov do tvorby HDP premietne 59 centov a ďalších osem centov vytvoreného HDP predstavuje

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.